Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü

TC. Sağlık Bakanlığı
Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Sağlık Müdürümüz Doç. Dr.cahit polat “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” Dolayısı İle Bir Mesaj Yayınladı

Güncelleme Tarihi: 12/02/2018

    İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” etkinlikleri kapsamında bir açıklamada bulundu.

         Her yıl dünyada yaklaşık olarak 6 milyon insanın tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına bağlı olarak öldüğünü ve bu ölümlerin 600 bininin sigara dumanından pasif içiciliğe bağlı olduğun dile getiren İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT yaptığı açıklama da “ Bu konuda yeterli önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında 8 milyon insanın tütün ve tütün ürünleri nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir” dedi. 

        Sigara bağımlılığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. POLAT “Bu hastalığı bertaraf etmek için öncelikle kararlı bir duruş sergileyerek tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmalıyız. Sigarayı bırakmaya karar vermek  tedavinin ilk adımıdır. Sevdiklerimiz için, sevenlerimiz için, bu gün ve yarınlarımız için, bu adımı atmanın bu gün tam zamanı. Sigarayı bırakanlar  ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başlar. İlk 20 dakikada kalp atışı hızı normal değerine düşer,  12. saatten itibaren kandaki karbondioksit seviyesi normale döner. 2 hafta ile 3 ay arasında kişinin akciğer fonksiyonlarında düzelme görülür. 1-9 ay arasında ise öksürme ve nefes darlığı gibi belirtiler azalır. 1 yılın sonunda koroner kalp hastalığı riskiniz sigara içen birinin yarısı kadardır. 10. yılın sonunda akciğer kanseri riskinin sigara içen birinin yarısı kadar olduğu bilinmektedir. 15 beş yıl sonra koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye iner. Bu güne yeni bir başlangıç için, sigara bağımlılığının bir hastalık olduğunu  kabul edip tedavi için vatandaşlarımızın en yakın bir “Sigara Bırakma Polikliniğine” başvurmaları gerekmektedir. Bu konuda Harput yolunda eskiden Sağlık Müdürlüğü  olarak kullanılan hizmet binamızda Sigara Bırakma Polikliniği mevcut olup,  vatandaşlarımıza ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Ayrıca yine aynı şekilde Fırat Üniversitesi Hastanesi bünyesinde de Sigara Bırakma Polikliniği mevcuttur.” şeklinde konuştu.

       Sağlık Bakanlığı, sigarayı bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla 2010 yılında Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı hizmete sunduğunu da belirten Doç. Dr. POLAT ”  Böylece destek almak isteyen kişilerin, bağımlılık düzeylerine göre sigara bırakma planı yapmalarına destek olunmakta ya da bu kişiler sigara bırakma polikliniğine yönlendirilmektedir. Sizlerin, ailenizin, sevdiklerinizin ve gelecek nesillerin sağlığının korunması için sigara bağımlılığı hastalığından kurtulun. Sigara dumanına maruziyet arttıkça kalbe giden temiz kan azalacaktır. Sigara içmeyin ve ailenizin ve çocuklarınızın sağlığı için onların sigara dumanından uzak tutunuz. Unutmayınız ki; kapalı alanda içilen sigara dumanı havalandırma ile etrafa yaydığı zararlı artıklardan ortamı asla arındırmaz. Sağlıklı bir gelecek için Dumansız Yaşam Kültürünün oluşturulmasına Elazığ’ da  katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz. Gelin dumansız yarınları, sağlıklı gelecekleri birlikte kuralım diyen İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, “DUMANSIZ HAYAT HER YAŞTA RAHAT” tır sloganı ile açıklamasına son verdi.

         Bilindiği üzere tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de tütün ürünleri  tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın (pasif içicilik) yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi, küresel tütün salgını ve tütün ürünlerinin zararlarının önüne geçmek amacıyla her yıl  9 Şubat, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanmaktadır.


YAZILI MEDYA :http://www.el-aziz.com/saglik_muduru_polattan_sigarayi_birakma_gunu_mesaji_haber15320.html
                             :http://www.elazigfirat.com/Hbr-16533-Polat-Sigarayi-birakmak-icin-bugun-tam-zamani.htmlIMG_2511.JPG