overlay

Müdürlüğümüz Tarafından Pulmoner Rehabilitasyon Etkinliği Düzenlendi

           Sağlık Müdürlüğümüzce;  Bakanlığımız, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) tarafından her yıl planlı olarak organize edilen Pulmoner Rehabilitasyon Haftası  kapsamında bir etkinlik düzenlendi.

           Bu yıl 12-18 Mart 2018 tarihleri arasında olmak üzere belirlenen ve  Sağlık Müdürlüğümüz, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat ile Kronik Durumlar Birimi tarafından Müdürlüğümüze bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Servisi’nde düzenlenen etkinliğe, aynı hastanede Göğüs Cerrahisi Uzmanı olarak görev yapan Dr. Semih KOÇYİĞİT  katılarak bir konuşma yaptı.

         Halen Türk Toraks Derneği Elazığ Şubesi Başkanlığı görevini de yürütmekte olan  Uzm. Dr. KOÇYİĞİT konu hakkında yaptığı açıklamada “ Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi  gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür. Pulmoner Rehabilitasyon süregen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına uygulanabilmektedir. Pulmoner Rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanmakla beraber, KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarımız da pulmoner rehabilitasyon programından  başarılı bir şekilde fayda görebilmektedirler “ şeklinde konuştu.

          Pulmoner Rehabilitasyonun amaçları ve süresi hakkında da bilgi veren Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Semih KOÇYİĞİT “Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması, hastalığın ilerlemesini önlenme, egzersiz toleransının artırılması, komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesini özet olarak sıralayabiliriz. Pulmoner Rehabilitasyon programı 24 seans olmak üzere en az 8 hafta süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir” dedi.

        Daha sonra  Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat ile Kronik Durumlar Birimi  çalışanlarımızın  etkinlik programı kapsamında Pulmoner Rehabilitasyon Servisi’nde tedavi gören hasta ve yakınlarına yönelik yaptıkları ziyaret ve söyleşilerle etkinlik gün boyu devam etti.

GÖRSEL BASIN :

YAZILI HASAN    :

  • p-2.JPG
  • p4.JPG
  • p3.JPG
  • p5.JPG
  • p-1.JPG