overlay

Sağlık Müdürlüğümüzden 20 Mart Oral Hijyen Günü Etkinliği

Sağlık Müdürlüğümüz tarafından “20 Mart Oral Hijyen Günü”  kapsamında düzenlenen bir etkinlik ile ilkokul öğrencilerine Diş Macunu ve Diş Fırçası dağıtıldı.

20.03.2018 Salı günü Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı Toplum Sağlığı Birimi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında ilimiz merkez Salim Hazardağlı İlkokulu ziyaret edildi ve öğrencilere yönelik stant çalışması yapıldı.

“20 Mart Oral Hijyen Günü” ne dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak üzere slaty görseller ve sunumlar eşliğinde yapılan stant çalışmasında ; “Ağzını Düşün Sağlığını Düşün” "Ağzınız vücudunuzun aynasıdır, genel sağlığınızı ve iyilik halinizi yansıtır. Ağzınızı ve vücudunuzu korumaya yardımcı olmak için risk faktörlerinden kaçının, iyi ağız hijyeni alışkanlıklarını benimseyin ve düzenli ağız ve diş sağlığı kontrollerinizi yaptırın." mesajları yanında ağız bakımının önemi,  diş fırçası kullanımı ve ağız bakımında dikkat edilmesi gereken kurallar anlatıldı.

Daha sonra  etkinliğe düzenleyen Toplum Sağlığı Birimi çalışanlarımızın öğrencilere dağıtmış olduğu Diş Fırçası, Diş Macunu ve ağız hijyeni konulu el broşürleri  ile program sona erdi.

Bilindiği üzere Dünya Diş hekimleri Birliği (FDI) dünya genelinde nezleden sonra ikinci en yaygın hastalık olan diş çürüğü ve dişeti hastalıklarını kontrol altına almak ve ağız diş sağlığı hakkındaki toplum bilincini arttırmak anlamıyla 20 Mart gününü “Dünya Oral Sağlık Günü” olarak ilan etmiştir. 20 Mart Dünya Oral Sağlık Günü; bireylerin, ailelerin, toplumların ve hükümetlerin ağız ve diş sağlığının dolayısıyla sağlıklı bir yaşamın farkındalığını oluşturmak amacıyla ve dünya genelinde FDI üyesi olan 150’den fazla ülkede kutlanan önemli bir gündür.

  • 4-D.JPG
  • 5-D.JPG
  • 3-D.JPG
  • 2-D.JPG
  • 6-D.JPG
  • 7-D.JPG
  • IMG_6988.JPG