overlay

Müdürlüğümüzde Erişkin Bağışıklama Konulu Eğitim Toplantısı Yapıldı

Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 26-30 Nisan Dünya Aşı Haftası kapsamında “Erişkin Bağışıklama” konulu bir eğitim toplantısı düzenlendi.

30.04.2018 Pazartesi günü Müdürlüğümüz Konferans Salonunda, Fırat Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan AKBULUT’ un sunumu ile düzenlenen eğitim toplantısına İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, Hizmet Başkanlarımız, Başkan Yardımcılarımız, idarecilerimiz, Aile Hekimleri ile Müdürlüğümüz ve bağlı sağlık tesislerinden çalışanlar katıldı.

Eğitim toplantısının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, yaptığı konuşmada özetle” Hekimlerin en önemli görevleri hastaları tedavi etmektir. Ama bundan daha önemlisi o kişilerin hastalanmamasını sağlamaktır. Yani koruyucu hekimlik. Koruyucu hekimliğin en önemli unsuru ise kuşkusuz aşılamadır. Ülkemiz ve Elazığ olarak aşılama konusunda iyi bir noktadayız. Ancak zaman zaman vatandaşlarımızın yanlış bilgilendirilmesi ile aşılama çalışmalarında dirençlerle karşılaşmaktayız. Amacımız bu tür etkinliklerle bu direnci kırmaktır. Özellikle hekimlerimizden ve sağlık çalışanlarımızdan halkı aşılama konusunda bilgilendirmelerini talep etmekteyim” şeklinde konuştu.

Daha sonra Aşı ve Erişkin Bağışıklama konusunda sunum yapmak üzere Fırat Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan AKBULUT kürsüye davet edildi. Prof. Dr. AKBULUT, slayt görsel ve istatistiksel veriler eşliğinde katılımcılara yönelik yaptığı sunumda “Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında yürütülen hastalık kontrol programlarının stratejileri, sağlık personelinin duyarlılıklarının arttırılması, toplumda aşılama ve aşı ile korunabilir hastalıklar konusundaki farkındalığın artırılması  ve bilgilendirilmesi, öncelikle 5 yaş altındaki eksik aşılı çocukların aşılarının tamamlanması, Erişkin bağışıklama önemi, özellikle kronik hastalığı bulunanların erişkin bağışıklama programına alınması ve erişkinlerde aşılanma talebinin artırılması konusunda bilgi verdi.

YAZILI BASIN :
http://www.milliyet.com.tr/elazig-da-saglik-calisanlarina-egitim-elazig-yerelhaber-2765302/
https://www.elazigsonhaber.com/gundem/eriskin-bagisiklama-egitim-semineri-verildi-h21520.html
http://www.haberturk.com/yerel-haberler/60483373-elazigda-saglik-calisanlarina-egitim-semineri

  • fft261_mf28729222.Jpeg
  • AŞI-2.JPG
  • AŞI-3.JPG
  • AŞI-6.JPG
  • AŞI-4.jpg
  • AŞI-5.jpg
  • AŞI-7.JPG
  • AŞI-1.JPG