overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüz Öncülüğünde Elazığ Belediyesi’ne “Bebek Dostu Destekleyici Kuruluş” Unvanı Verildi

İl Sağlık Müdürlüğümüz işbirliği ile "  Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Destekleyici Kuruluş” programı kapsamında Elazığ Belediyesi çalışanlarına yönelik verilen eğitimler ve yapılan düzenlemeler sonucunda Elazığ Belediye Başkanlığı, Türkiye’nin ilk Bebek Dostu Belediyesi unvanını almaya hak kazandı.

02.11.2018 Cuma Günü Elazığ Belediye Başkanlığı’nın katkıları ile Elazığ Kültür Park Mamurat'ül Aziz Konferans Salonu’ nda düzenlenen Berat ve Plaket takdim törenine; Elazığ Vali Vekili Uhud Emre KOYUNCU, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat KENÇ, Yurtbaşı Belediye Başkanı Yasin YILMAZ,  Hizmet Başkanlarımız, Başkan Yardımcılarımız, AK Parti Kadın Kolları üyeleri, kurum müdürleri, STK  temsilcileri  ile  Müdürlüğümüz ve Elazığ Belediyesi’nden kalabalık bir çalışan grubu katıldı.

Törende, programın amacı ve Elazığ Belediyesi çalışanlarına yönelik yürütülen eğitim programı süreci hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı ÇEKÜS Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Berrak YILDIRIM AKSAKAL” Bakanlığımız ve UNICEF işbirliğinde 1991 yılından beri temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan bir program yürütülmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda 13 Eylül 2018 tarihinde Elazığ Belediyesi çalışanlarına  anne sütünün önemi,  süt saklama koşulları, bebek beslenmesi ve tamamlayıcı beslenme , Bebek Dostu İş Yeri kriterleri  konularında çeşitli eğitimler verilmiştir. Verilen bu eğitimler ile Elazığ’da Bebek Dostu Belediye unvanı almaya hak kazanan ve bizden desteklerini esirgemeyen başta Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür ederiz” şeklinde konuştu..

Törende daha sonra kürsüye davet edilen İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT bir konuşma yaptı. Doç. Dr. POLAT konuşmasında “ Bir ülkenin gelişmişlik parametreleri arasında anne ve bebek ölüm oranları yer almaktadır. Anne ve bebek ölüm oranlarının düşük olması o ülkenin gelişmişlik düzeyini göstermektedir. Türkiye olarak bu noktada çok iyi bir seviyedeyiz. Anne sütü ile beslenen çocuklar diğer yaşıtlarına göre bedensel ve zihinsel olarak daha iyi olmaktadır. Daha sağlıklı bir birey elde etmekteyiz. Onun için anne sütü çok önemli bir konudur. Elazığ Belediyesi, Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Kuruluşları Programı kapsamında Türkiye'nin ilk Bebek Dostu Belediye unvanını almıştır. Bu ilin sağlık Müdürü olmaktan dolayı mutluyum. Çalışmalara gösterdiği hassasiyetten dolayı Belediye Başkanımız Mücahit YANILMAZ’ı ve  ekibini tebrik ediyorum." dedi.

Daha sonra sırası ile kürsüye davet edilen Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ ve Elazığ Vali Vekili Uhud Emre KOYUNCU düzenlenen program hakkında birer konuşma yaptılar.

Elazığ Belediye Başkanı YANILMAZ konuşmasında “

Türkiye'de mevcut 1397 belediye arasından Bebek dostu Belediye seçilen ilk belediyeyiz. Elazığ'ımıza hayırlı olsun. Elazığ'da tüm kurum ve kuruluşlarla oluşturdukları birlikte çalışma kültürünün bir sonucunun daha şehrimize güzel yansımasının yaşandığını ifade eden Başkan Yanılmaz, İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen çalışmanın sonucunda güzel bir netice aldıklarını ve Elazığ Belediyesi'nin Türkiye'nin ilk Bebek Dostu Belediye unvanını kazandığını kaydetti.

Anne sütünün önemine vurgu yapan Başkan YANILMAZ, "Annelerimize gereken bilgilendirmenin yapılması noktasında İl Sağlık Müdürlüğü uzmanlarımızın desteği ile önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Kurumumuz bünyesine Emzirme Odası oluşturduk. Tüm çalışmalarımızın neticesinde aldığımız Türkiye'nin ilk 'Bebek Dostu Belediye' unvanı şehrimize hayırlı olsun." Dedi.

Elazığ Vali Vekili Uhud Emre KOYUNCU  ise konuşmasında insan sağlığının ve daha da ötesinde çocuk ve bebek sağlığının önemine vurgu yaparak, "Sağlıklı nesillerle gelecekte daha güzel çalışmalara imza atılacaktır. Bunun içinde annelerimizi daha da bilinçlendirmemiz gerekir. Anne sütünün önemini anlatmamız gerekir. Elazığ bu alanda altın standarda erişmiştir. İlklerin Belediyesi olarak Elazığ Belediyemiz de yerini almıştır. Bu nedenle Belediye Başkanımız Mücahit YANILMAZ' ı tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT tarafından Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ’a “Bebek Dostu Belediyesi” beratı takdim edilirken, Vali Vekili Uhud Emre KOYUNCU da başarılı çalışmalarından dolayı plaket verdi.05.11.2018

YAZILI BASIN     :
http://www.milliyet.com.tr/turkiye-nin-ilk-bebek-dostu-belediyesi-elazig-yerelhaber-3131544/
https://www.elazig.bel.tr/turkiyenin-ilk-bebek-dostu-belediyesi-haber-3551
https://www.mynet.com/turkiyenin-ilk-bebek-dostu-belediyesi-elazig-oldu-5254008-myvideo
http://www.elazighaberkent.com/haber/12885/turkiyenin-ilk-bebek-dostu-belediyesi-elazig-belediyesi.html

GÖRSEL MEDYA :

 • 4.JPG
 • 5.JPG
 • 7.JPG
 • 9.JPG
 • 11.JPG
 • 6.JPG
 • 10.JPG
 • 2.JPG
 • 8.JPG
 • 3-a.JPG
 • 3.JPG
 • 1.JPG