overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüzden 1-7 Kasım Disleksi Haftası Etkinliği

1-7 Kasım Disleksi Haftası kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Rehberlik Araştırma Merkezi işbirliğinde “Özgül Öğrenme Güçlüğüne” dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak üzere etkinlik düzenlendi.

07.11.2018 Çarşamba günü Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı Ruh Sağlığı Birimi tarafından ilimiz Koç İlköğretim Okulu’nda düzenlenen  etkinliğe;  İl Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr.  Ali ATAR, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar KARATOPRAK, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Bekir EROL,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Rehber Öğretmenler ve birim çalışanlarımız katıldı.

Düzenlenen etkinlikte katılımcılara özgül öğrenme güçlüğü bulunan çocuklara yaklaşımın nasıl olması gerektiği, tanı ve  tedavi süreci ile bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Özgül Öğrenme Güçlüğü, çocukların normal ya da normalin üstünde zekâya sahip, ruhsal bir hastalığı ve belirgin bir beyin patolojisi olmayan; ama yine de dinleme, konuşma,  okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik becerilerinin kazanılması ve kullanılmasında önemli ölçüde güçlükler yaşanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, kendini idare etme,  sosyal algılama ve etkileşim sorunları yaşayan, standart eğitim almasına rağmen yaşına ve zekâsına uygun başarı gösteremeyen bireylerde görülen nörolojik kökenli gelişimsel bir bozukluktur.07.11.2018

  • 5.jpg
  • 4.jpg
  • 3.JPG
  • 2.jpg
  • 1.JPG