overlay

Sağlık Müdürlüğümüz Tarafından Serviks Kanseri Farkındalık Etkinlikleri Düzenlendi

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından "Serviks Kanseri Farkındalık Ayı" kapsamında toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak üzere ilimizde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı Kanser Birimi tarafından “ Çocuklar Annesiz Kalmasın ” sloganı ile düzenlenen etkinliklere İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, idareci ve çalışanlarımız katıldı.

22.01.2018 Salı günü idareci ve çalışanlarımız ile birlikte ilimiz Yazıkonak beldesinde düzenlenen etkinliğe katılan İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, Serviks Kanseri Farkındalık Ayı ile ilgili bir açıklama yaptı. Doç. Dr. POLAT açıklamasında “  Kadın kanserleri arasında önemli bir orana sahip olan serviks kanseri (rahim ağzı ) dünya çapında bir sorun olup, tüm ülkelerce önlenebilir tedbirler alınmaktadır. Dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olup, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin 3. sırasında yer almaktadır. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Kanserden ölümlerin önlenmesinde bilinçlendirme ve bilgilendirmenin yanında farkındalık oluşturulması da büyük önem taşımaktadır” şeklinde ifade etti.

Çocuklar Annesiz Kalmasın sloganıyla kalıcı bir farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Doç. Dr. POLAT “ Bu amaçlar doğrultusunda Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından, Elazığ Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 80 kişilik bir gruba serviks kanserinde erken teşhis ve tarama yöntemleri konusunda eğitim verilmiştir. Ayrıca daha çok vatandaşımızla iletişim kurmak üzere ilimizdeki yazılı ve görsel medya organları etkin kullanılmaktadır. Gerçekleştirilen ve planlan tv programlarımız devam etmektedir. Bu gün de Yazıkonak beldemizde müdürlüğümüze ait Mobil Kanser Tarama Aracı ile bir etkinlik düzenlenmiştir. Aracımız Ocak ayı boyunca burada ücretsiz tarama testleri yapacaktır. Çalışanlarımız, kanser temalı sloganlar içeren el broşürleri, şapka, tişört ve çocuklara dağıtılan balon ve kalem kutusu eşliğinde erken teşhisin önemine vurgu yaparak, bilgilendirme yapmaktadırlar. Müdürlüğümüze bağlı “Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Aile Sağlık Merkezlerinde Serviks, Meme ve Kolon kanserlerinde erken teşhis amacıyla halkımıza ücretsiz olarak hizmet verilmektedir. 30-65 yaş arasındaki tüm kadınlarımızı Serviks Kanseri taraması yaptırmak üzere KETEM'e veya Aile Sağlığı Merkezlerimize bekliyoruz. Unutmayın! Kanserde Erken Teşhis hayat kurtarır!" dedi. 23.01.2018

YAZILI BASIN     :
https://www.haberturk.com/elazig-haberleri/66301939-elazigda-serviks-kanseri-taramasi#
http://www.merhabahaber.com/elazigda-serviks-kanseri-taramasi-1598824h.htm
http://www.el-aziz.com/serviks_kanseri_farkindalik_etkinlikleri_duzenlendi_haber16830.html
GÖRSEL BASIN   :


 • 1.JPG
 • 10.JPG
 • 11.JPG
 • 2.JPG
 • 3.JPG
 • 4.JPG
 • 5.JPG
 • 6.JPG
 • 7.JPG
 • 8.JPG
 • 9.JPG