overlay

İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit Polat’ ın 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

Ülkemizde, modern ve bilimsel ölçekli ilk tıp eğitiminin başladığı 14 Mart, aynı zamanda milletimizin bağımsızlık uğruna yaktığı ateşin ilk kıvılcımının tarihidir. Tıbbiyeliler, 14 Mart 1919’da İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetlerini protesto ederek, milli mücadelemizin öncülüğünü yapmış ve İstiklal savaşımızda önemli bir rol oynamıştır.  Birinci Dünya Savaşı boyunca 765 tıp öğrencisinden 346’sı, 1915’te Tıbbiye’ye kaydolan 1. sınıf öğrencilerinin tamamı Çanakkale’de şehit düşmüş, 1921’de ise Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, öğrencileri şehit olduğu için mezun verememiştir.

Tarihimizin zor günlerinde, çeşitli imkânsızlıklar içinde yetişen hekimlerimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren milletimizin var olma, kalkınma ve gelişme mücadelesinde her zaman önemli roller üstlenmiştir. Hekimlik gibi kutsallık atfedilen bir mesleğini mensupları olarak bizler 1919’un 14 Martında olduğu gibi yabancı güçlere karşı ecdadımızın sergilediği o cansiperane anlayışla bu milletin dirilişi için kenetlenmeye ve sabırla, hoşgörüyle, fedakârca mesleğimizi icra etmeye devam edeceğiz.

14 Mart 1919’da İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetlerini ve günümüze kadar uzanan bu zihniyetin temsilcilerini kınayarak, milli mücadelemizin öncülüğünü yapmış, ilk kıvılcım ateşini yakmış atalarımızın torunları olan biz hekimler bu meşaleyi bu anlayışla geleceğe taşıyacağımızı buradan ilan ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ilimizde ve yurdumuzun dört bir köşesinde, köyünde, kasabasında büyük özveriyle İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı amaç edinen bu kutsal ve onurlu mesleği özveriyle yerine getiren, başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı içtenlikle kutlar; bu kutsal mesleğe verdikleri emeklerden dolayı teşekkür eder,  sevgi ve saygılarımı sunarım.13.03.2019

Doç. Dr. Cahit POLAT

Elazığ İl Sağlık Müdürü