overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüz Ev Sahipliğinde 1.Güney Anadolu Aşı Sempozyumu

İl Sağlık Müdürlüğümüz ev sahipliğinde Elazığ’ da “1. Güney Anadolu Aşı Sempozyumu” Düzenlendi

30.03.2019 Cumartesi günü ilimizdeki özel bir otelde düzenlenen sempozyuma Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin DEMİRDAĞ, İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, bölgedeki üniversitelerde görev yapan hocalar ve akademisyenler, sağlık yöneticileri, aile hekimleri ve sağlık çalışanları katıldı.

Sempozyumun hafıza yenilemek açısından faydalı olduğunu belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ aşı sempozyumunun önemine dikkat çekerek, “ Konu şu açıdan önemli, özellikle günümüzde son zamanlarda bu bağışıklıkla ilgili ihmallerin olduğunu ve bu ihmallerin klinik olarak bizlere yansıdığını görüyoruz. Bu açıdan bu sempozyumun tekrardan yapılmış olması, bilgilerimizin güncellenmiş olması ve yeni bilgilerle tekrar hafızamızı resetlememiz açısından faydalı buluyorum. İki gün önce haber kanallarından Amerika’nın bir eyaletinde 250 civarında bir kızamık vakasının görüldüğünü ve o alanın karantinaya alındığını, yani bu tür konularda en hassasa olan ülkelerden birinde dahi kızamık salgının görülmüş olması demek ki bu dünyada da belli bir şeyden sonra bu konulardaki duyarlılık azalıyor ve bu sempozyumun faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye davet edilen İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, vatandaşların aşı konusunda duyarlı olmasının önem arz ettiğine vurgu yaparak, “ Bilindiği gibi genişletilmiş bağışıklama kapsamında ülkemizde faydalı çalışmalar yapılmıştır. Bu sayede de özellikle bağışıklama ile önlenebilen hastalıkların oranında azalma sağlanmıştır. Özellikle son yıllarda ülkemizde yaşlı nüfusun artması ve kronikleşmenin artması ile birlikte erişkin aşılamayı da önemli kılmaktadır. Ülkemizde kullandığımız aşıların uluslararası referans göstereceğimiz, testlerinin yapıldığı ve ülkemize girdikten sonra ulusal referans kabul edilen laboratuvarın testlerinin yapıldığı kontrol edildiği ve gönül rahatlığı ile uyguladığımız aşılardır” dedi.

Toplumun aşılarla korunduğunu belirten Fırat Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ABD Başkanı Prof. Dr. Ayhan AKBULUT, aşı ile ilgili genel kavramlar ve aşı tipleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Prof. Dr. Akbulut ”Aşı, azaltılmış ya da öldürülmüş mikroorganizmaların ya doğrudan kendisini ya da ürünün kişilere idrak edilmesine, bir bağışıklık yanıtının oluşmasını sağlayan maddeler bunlar. Aşılar önce kişinin kendisini koruyor. Eğer ki bu aşı yaptığımız kişi hamileyse hem kendisini hem çocuğunu koruyor. Daha da ötesi toplumu koruyoruz bu aşılarla” şeklinde ifade etti.01.04.2019

YAZILI BASIN    :
https://www.elazigsonhaber.com/gundem/1-guney-anadolu-asi-sempozyumu-duzenlendi-h42448.html

GÖRSEL BASIN  :


 • 1.JPG
 • 10.JPG
 • 12.JPG
 • 13.JPG
 • 2.JPG
 • 3.JPG
 • 4.JPG
 • 5.JPG
 • 6.JPG
 • 8.JPG
 • 9.JPG