overlay

Tarama Sonrası Teşhis Merkezi Çalışma Toplantısı

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 2019  Elazığ ili 1. Dönem Tarama Sonrası Teşhis Merkezi  çalışma toplantısı düzenlendi.

04.04.2019 Perşembe günü Müdürlüğümüz Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya; Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Öğretim Üyesi Yavuz ORUÇ, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir KANTARCIOĞLU, Teşhis Merkezi üyesi uzman hekimler, birim sorumluları ve ilgili çalışanlar katıldı.

Müdürlüğümüz tarafından 3’er aylık periyotlar halinde düzenlenen 2019 yılının ilk toplantısında; tarama sonrası şüpheli vakaların yönlendirilmesi konusu ve yenilikler değerlendirilmiş olup, alınan kararların uygulamaya konulması yönünde başlatılan çalışmalar değerlendirildi.

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren, önemli bir halk sağlığı sorunu olan kansere yönelik özellikle meme, serviks (rahimağzı) ve kolorektal (kalın bağırsak) kanserlerinde Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde sürdürülen tarama faaliyetleri  önemli bir hız kazanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü'nün hedefi bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranlarını 2025 yılına kadar yüzde 25 oranında azaltmaktır. Tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri erken teşhis edilebilir kanserlerdendir.05.04.2019

  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 2.jpg
  • 1.jpg