overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüz Organizasyonunda Yenidoğan Canlandırma Programı (Nrp) Eğitimi

İl Sağlık Müdürlüğümüz organizasyonunda ilimizde bebek ve yeni doğan ölümlerinin en aza indirilmesi amacıyla yeni doğan bebekler ile ilgili  doğum eyleminde görev alan personelin  canlandırma eğitimi almasına yönelik “Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi ” düzenlendi.

26.06.2019 Salı günü başlayan uygulayıcı eğitim programına Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, FIrat Üniversitesi’nden ilgili akademisyenler, Hizmet Başkanlarımız, müdürlüğümüze bağlı hastane ve sağlık tesisi yöneticileri ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

İlimizdeki özel bir otelin konferans salonunda düzenlenen Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi’ nin  açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr.Cahit POLAT, Bebek ölümleri bir ülkenin gelişmişliğini gösteren en önemli parametrelerden biri olduğunu söyledi. Doç. Dr. POLAT  “ Bir ülkede bebekler az ölüyorsa ve oran az ise o ülke gelişmiş bir ülkedir. Bu bağlamda ülkemizde Sağlık Bakanlığının son yıllarda çok güzel ve isabetli çalışmalar seviyesinde bebek ölüm oranlarını oldukça düşük seviyelere indirmeye başarmıştır ve gelişmiş ülkeler arasında yerini almıştır. Elazığ'da Türkiye içinde iyi bir noktadadır. Türkiye’nin en son verilerine göre bebek ölüm oranı binde 9,2 ve Elazığ ilimizin ölüm oranı ise binde 9,0 olarak belirtilmiştir. ‘Yenidoğan Canlandırma’ programı eğitiminin amacı özellikle doğum salonlarında çalışan veya yeni doğana girişimsel müdahalede bulunan bütün sağlık çalışanlarını eğitmek, onları standart canlandırma algoritmasını uygulamak ve böylelikle ölüm oranlarının azaltılmasıdır” dedi.

Açılış konuşmasının ardından başlayan ve 3 gün sürecek olan eğitim programı sonunda başarılı olan katılımcılara sertifika verilecektir.26.06.2019


YAZILI BASIN     :
https://www.yeniakit.com.tr/haber/elazigda-yenidogan-canlandirma-egitimi-813265.html
https://www.haberturk.com/elazig-haberleri/70037848-elazigda--yenidogan-canlandirma-egitimi
http://www.milliyet.com.tr/elazig-da-yenidogan-canlandirma-egitimi-elazig-yerelfotogaleri-29806380/?PAGE=2
https://www.haberler.com/elazig-da-yeni-dogan-canlandirma-egitimi-12179866-haberi/
GÖRSEL BASIN   :

  • 1.JPG
  • 10.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG
  • 12.JPG