overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüzden Tarama Sonrası Teşhis Merkezi Çalışma Toplantısı

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 2019 yılı 2.Dönem Tarama Sonrası Teşhis Merkezi Çalışma Toplantısı düzenlendi.

26.06.2019 Çarşamba günü Müdürlüğümüz Sosyal Tesisleri Toplantı Salonu’ nda düzenlenen toplantıya Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Öğrt. Üyesi Yavuz ORUÇ, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir KANTARCIOĞLU, teşhis merkezi alanında uzman hekimler  ile birim sorumlusu hekim ve ilgili çalışanlarımız katıldı.

Toplantıda alınan kurul kararı gereğince tarama sonrası şüpheli vakaların yönlendirilmesi konusundaki aksaklıklar ve yenilikler değerlendirilmiş olup, alınan kararların uygulamaya konulması için çalışmalar başlatılmıştır.

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren, önemli bir halk sorunu olan kansere yönelik özellikle meme, serviks (rahimağzı) ve kolorektal (kalın bağırsak) kanserlerinde Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde sürdürülen tarama faaliyetleri  önemli bir hız kazanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü'nün hedefi bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranlarını 2025 yılına kadar yüzde 25 oranında azalmaktadır. Tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri erken teşhis edilebilir kanserlerdendir. 27.06.2019

  • 1.jpg
  • 2.jpg