overlay

Elazığ'da 6 İlden Doktor ve Yardımcı Sağlık Personeline Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Temel Eğitimi

Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından sağlık çalışanlarının güncel halk sağlığı konularında bilgi düzeyinin arttırılması amacıyla düzenlenen "Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Temel Eğitimi" Elazığ’da başladı.

Elazığ’daki bir otelde düzenlenen seminere Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Muhammet ÇÖMÇE, İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlüğümüz yöneticileri, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD Başkanı Prof. Dr. Ayşe Ferdane OĞUZÖNCÜL, Elazığ, Tunceli, Malatya, Diyarbakır, Erzincan ve Bingöl illerinden sağlık idarecileri, hekim ve yardımcı sağlık çalışanlarından oluşan yaklaşık 100 kişi katıldı.

Elazığ’ın tanıtımına yönelik hazırlanan sinevizyon gösterimi ile başlayan seminerin açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT yaptı. Doç. Dr. POLAT konuşmasında “Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü olarak birinci basamak sağlık hizmetlerine çok önem veriyoruz. Burada esas olan bir vatandaşın bir bireyin hastalanmaması ve hastalıklardan korunması. Hastalandığı zaman da bireyi en güzel hastanelerde ve güzel bir şekilde tedavi edilmesi şarttır. Ancak esas olan bizim koruyucu hekimimiz. Yani o vatandaşı bağımlılıktan korumaktır. Sağlık Bakanlığı da bu birinci basamak dediğimiz koruyucu hekim ile çoğu şeyin bilincine varmaktadır. Gelişmiş ülkelerde de artık sağlıkta esas olan başlangıç olarak hastalığa yakalanmamak. Çok güzel ve çok kıymetli bir toplantı olacak" ifadelerini kullandı.

Daha sonra seminerle ilgili bilgi vermek üzere  kürsüye davet edilen Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Muhammet ÇÖMÇE  “İnanıyorum ki burada yaptığımız eğitim sonrasında koruyucu sağlık hizmetleri noktasında ilk olarak ilimize güvenlik kazandırmak. Sağlık çalışanları olarak temel amacımız, kişilerin sağlığını korumak, sağlık gelişimini sağlamak ve hastalanmasının önüne geçmek. Muhakkak ki tedavi hizmeti sağlayacağız. Ama sağlığı korumak, sağlığı geliştirmek tedavi etmekten çok daha önce ve çok daha basit ve maliyeti düşük olan hizmettir. Bu noktada duyarlılığımızı ne kadar arttırabilirsek sağlık hizmetleri ve sağlığımızın geliştirilmesi noktasında da çok daha büyük adımlar atmış olacağız. Sağlık, ülke gelişmişlik değerleri ile gebe durumdadır. Bu hizmetleri ülkemiz yaklaşık 15 yıldır özellikle çok ciddi adımlar atıldı" dedi.

16 – 20 Eylül 2019 tarihleri arasında olmak üzere 5 gün sürecek olan ve ikinci gününde Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç.Dr. Fatih KARA’nın katılacağı seminerde katılımcılara, Sağlık Bakanlığı'nın misyon, vizyon ve stratejileri, mevzuat ve güncel saha uygulamaları, birinci basamak sağlık hizmetleri güncel uygulamaları, kadın ve üreme sağlığı, çocuk ve ergen sağlığı aşı ve önlenebilir hastalıklar, tütün ve madde bağımlılığı ile mücadele, dezavantajlı gruplara yönelik sağlık hizmetleri ve temel halk sağlığı konularında eğitim verilecektir.16.09.2019

YAZILI BASIN     :
https://www.timeturk.com/elazig-da-saglik-hizmetleri-temel-egitimi-semineri/haber-1207869
https://www.haberler.com/elazig-da-saglik-hizmetleri-temel-egitimi-semineri-12428968-haberi/
https://www.yeniakit.com.tr/haber/elazigda-saglik-hizmetleri-temel-egitimi-semineri-932750.html
GÖRSEL BASIN  :https://www.youtube.com/watch?v=q5wAJx1Gz0g&t=11s  • 1.JPG
  • 10.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG
  • 8.JPG
  • 9.JPG