overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüzün Katılımı İle ‘Beyaz Bayrak’ Ve ‘ Beslenme Dostu Okul’ Programı Sertifika Töreni

İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Elazığ'da yürütülen ortak çalışma kapsamında “Beyaz Bayrak  ve  Beslenme Dostu Okul' programları sertifika töreni düzenlendi.

Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde okullarda temizlik ve hijyeni temsil eden ‘Beyaz Bayrak' projesi ve Türkiye sağlıklı beslenme ve hareketli hayat projesi kapsamında ‘Beslenme Dostu Okul' programı gerçekleştirildi.

Program gereği il ve ilçe genelinde temizlik konusunda başarılı olan okullar için 19.09.2019 Perşembe günü Kültürpark Mamuratül Aziz Salonu'nda düzenlenen sertifika törenine ilimiz Vali Yardımcıları Uhut Emre KOYUNCU, Mehmet Feyzi DÖNMEZ, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit POLAT, İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK, kurum idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Beslenme Dostu Okul Programı kapsamında başarılı okullara yönelik İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 34 adet Bisikletin dağıtıldığı Sertifika Töreninde kürsüye davet edilen İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT bir konuşma yaptı. Doç. Dr. POLAT konuşmasında ” Gelişmiş bir ülke olabilmemiz ve daha ileriye gidebilmemiz için çocuklarımızı hem bedensel hem de ruhsal olarak iyi yetiştirmemiz lazım. Bu kapsamda 2006 yılında Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında ‘Beyaz Bayrak' projesi, yine 2010 yılında ‘Beslenme Dostu Okul' projesi protokolü imzalandı. Türkiye'de de bu projeler sayesinde hakikaten çok önemli adımlar atıldı .Bu projeler kapsamında bugün burada  171 ‘Beyaz Bayrak'  sertifikası vereceğiz. Elazığ'da da toplamda 265 beyaz bayrak sertifikası vermiş olacağız. Aynı şekilde yine bu gün 46 tanede  ‘Beslenme Dostu Okul' sertifikası vereceğiz ve bu alandaki sayımızda toplamda 101’e ulaşmış olacaktır. Bunlar iyi rakamlardır. Ancak asıl iyi rakamlar yüzde yüz olmasıdır. Hastalanmadan önce sağlığımızın kıymetini bileceğiz. Bunun için bu projeleri çok anlamlı buluyoruz" dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Feyzi GÜRTÜRK ise  "Hem ‘Beyaz Bayrak' projesinde hem de Beslenme Dostu Okul' projesinde sayımız geçen yıllara oranla yüzde yüz artmış. Bu sayıyı yüzde yüze çıkarıp tüm okullarımızda ilk hedefimiz hem ‘Beyaz Bayrak' hem de ‘Beslenme Dostu Okul' projelerinde başarılı olmaktır. Her işin başı sağlık, hasta olmadan önce sağlığımızın kıymetini bilmemiz gerekiyor. Sağlıklı olmadığımız zaman hem maddi hem de manevi olarak büyük bir yük içerisine girmiş oluyoruz. Öncelikli olarak yapmamız gereken şey, çocuklarımıza temizlik alışkanlığını kazandırmak ve bunu davranış biçimine dönüştürmek. İlimizde hem ‘Beyaz Bayrak' hem de ‘ Beslenme Dostu Okul' projesi konusunda bu sayımızı yüzde yüz çıkarmak için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra  düzenlenen törenle okullara sertifikaları verildi.20.09.2019

YAZILI BASIN     :
https://www.haberturk.com/elazig-haberleri/71963878-elazigda-beyaz-bayrak-ve-beslenme-dostu-okul-sertifika-toreni
https://www.iha.com.tr/elazig-haberleri/elazigda-beyaz-bayrak-ve-beslenme-dostu-okul-sertifika-toreni-2404704/
GÖRSEL BASIN   :

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 19170021_DSC_0227.jpg