overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüz Ev Sahipliğinde Göçmen Sağlığı Eğitim Toplantısı

İl Sağlık Müdürlüğümüz ev sahipliğinde olmak üzere Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı Göç Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin sağlık hizmetlerini geliştirme amaçlı "SIHHAT" projesi kapsamında sağlık personeline yönelik eğitim toplantısı düzenlendi.

23.09.2019 Pazartesi günü ilimizdeki bir otelde SIHHAT Projesi adı altında düzenlenen eğitim toplantısına Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih KARA, Göç Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Kanuni KEKLİK, İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, Bakanlık yetkilileri, sağlık idarecilerİ, Adana, Adıyaman, Bayburt, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya ve Siirt illerinden sağlık çalışanları katıldı.

23-24-25 Eylül tarihleri arasında olmak üzere üç gün devam edecek olan toplantının açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT yaptı. Doç. Dr. POLAT konuşmasında “ Bakanlığımız halkımıza en iyi hizmeti sunmak için büyük gayretler sarf etmektedir. Bu kapsamda geçen hafta ilimizde bölgesel çaplı Birinci Basamak Temel Sağlık Hizmetleri Eğitimi düzenlendi. Bu hafta da bura da yine aynı şekilde ülkemizdeki sığınmacı göçmenlere en iyi şekilde hizmet vermek üzere Göçmen Sağlığı Eğitimi konulu toplantı düzenlenmiştir. Bu toplantıya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Bu çerçevede tüm katılımcıları saygıyla selamlıyor, verimli bir eğitim toplantısı olmasını diliyorum” dedi.

Göç Sağlığı Daire Başkanı Dr. Kanuni KEKLİK ise “ Türkiye'deki halk sağlığı hizmetlerini daha ileri götürmek için çaba gösterilmektedir. Sürekli göç alan, göç veren bir ülkeyiz. Ülkemizde 3 milyon 600 bini Suriyeli olmak üzere 4 milyon 800 bin sığınmacı var." ifadelerini kullandı.

Daha sonra kürsüye davete dilen Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih KARA "Ülkemize göçle gelenlere belli bir standartta hizmet vererek dünyaya da örnek olmaya devam ediyoruz. Sağlık Bakanlığınca uygulanan SIHHAT projesi geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla 2 yıldan fazla süredir yürütülmektedir “şeklinde ifade etti.

Projede görev alan 2 bin 520 sağlık çalışanı, 960 hasta yönlendirme personeli ve 50 Toplum Ruh Sağlığı Merkezi çalışanının eğitime alındığını aktaran Doç. Dr. KARA "Eğitim programlarıyla birinci basamakta verilen hizmetlerin daha güçlü bir şekilde aynı dilden verilmesi ve varsa sorunlar, bu konular konuşularak giderilmesi konusunda bu eğitimleri düzenliyoruz. Bu eğitimler esnasında birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerinde hizmet veren arkadaşlar ile bir araya geliyoruz. Göç dünyanın önemli sorunlarından biri. Ülkemize göçle gelenleri belli bir standartta hizmet vererek dünyaya da örnek olmaya devam ediyoruz." dedi.

Toplantının ilk oturumunun tamamlanmasından sonra İl Sağlık Müdürlüğümüzü ziyaret eden Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih KARA, İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT ve beraberindekilerle birlikte müdürlüğümüze bağlı Şehit Mehmet AYGÜN Sağlıklı Hayat Merkezi ve müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Sağlık Sokağını gezerek, sunulan hizmetler hakkında bilgi aldı.23.09.2019

YAZILI BASIN     :
https://www.mynet.com/siginmacilar-sihhat-projesi-ile-sifaya-kavusuyor-180104697302
http://www.memleket.com.tr/siginmacilar-sihhat-projesi-ile-sifaya-kavusuyor-1872703h.htm
GÖRSEL BASIN   :

 • 4.JPG
 • 9.JPG
 • 15.JPG
 • 24.JPG
 • 18.JPG
 • 43.JPG
 • 42.JPG
 • 41.JPG
 • 30.JPG
 • 11.JPG
 • 1.JPG
 • 20.JPG