overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüzden 1 – 7 Ekim Emzirme Haftası Etkinliği

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 1 – 7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında anne sütü ve emzirmenin önemine dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak üzere bir etkinlik düzenlendi.

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı (ÇEKÜS) Birimi tarafından 01.10.2019 Salı günü Öğretmen Evi önünde düzenlenen etkinliğe Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Kadir KANTARCIOĞLU, Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Ali ATAR, Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Berrak YILDIRIM AKSAKAL ve ilgili çalışanlarımız katıldı.

Dikkat çekmek ve daha çok kişiye ulaşmak üzere stant çalışması şeklinde düzenlenen etkinlik sırasında vatandaşlara anne sütünün faydaları, emzirmenin önemi, anne sütünü artırmanın yolları ve emziren anne diyeti hakkında çeşitli bilgiler verirken, kalıcı bir farkındalık  için  “İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü” baskılı Çanta, Ateş Ölçer, Kalem ve Silgi gibi hediyeler dağıtılarak,  emzirmenin bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemi olduğu vurgulandı.

Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir seçenek olarak önermektedir. Bebeklerin (özel bir tıbbi neden olmadıkça) doğar doğmaz ilk bir saat içinde emzirilmeye başlanması ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri en ideal beslenme şeklidir. 6. aydan itibaren ise ek gıdalara başlanarak emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi gerekmektedir. Bakanlığımız tarafından 1991 yılından bu yana temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı" yürütülmektedir. Yarınlarımızın daha sağlıklı olması, tüm bebeklere anne sütüyle beslenme hakkının tanınması ve bebeklerin bu haktan mahrum edilmemesi konusunda toplumsal bilinçlendirme oluşturmak amacıyla tüm dünyada 1-7 Ekim haftası "Emzirme Haftası" olarak kutlanmaktadır.

İl Sağlık Müdürlüğümüzce program kapsamında; güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendirmekte ve doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini emzirmeleri konusunda çalışmalar yürütülmektedir.İlimiz genelinde 10 hastanemiz "Bebek Dostu Hastane", 198 Aile Hekimi Birimimiz ise "Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi" olarak hizmet vermektedir. Ayrıca ilimiz; Anne Sütünü destekleyen başarılı çalışmalarında dolayı 2004 yılında "Bebek Dostu Hastane" 2009  yılında ise "Altın Bebek Dostu İl " ünvanını almıştır. Emzirme Haftası olarak kutlanmakta olan  1-7 Ekim tarihleri arasında tüm sağlık kuruluşlarında anne sütü ve emzirme ile ilgili çalışmalar ve halk eğitimleri yoğun olarak devam etmektedir. Amacımız; geleceğimiz olan çocuklarımızın, kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlayarak sağlıklı nesiller yetişmesine katlı sağlamaktır.02.10.2019 

YAZILI BASIN  :

GÖRSEL BASIN:


  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG