overlay

Sağlık Müdürlüğümüzden 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında sağlıklı yaşamın teşviki, obezitenin önlenmesi, fiziksel aktivitenin artırılması ve desteklenmesi amacıyla bir etkinlik düzenlendi.

Bakanlığımızın "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" na dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak üzere 03.10.2019 Perşembe günü ilimiz Kültür park alanında yürüyüş, egzersiz ve stant çalışması eşliğinde düzenlenen etkinliğe;  İl Sağlık Müdürümüz Doç.Dr.Cahit POLAT Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi Bulaşıcı Olamayan Hastalılar Program Direktörü Prof. Dr. Toker ERGÜDER idarecilerimiz, çalışanlarımız ve çeşitli okullardan oluşan kalabalık bir öğrenci grubu katıldı.

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Gününe dikkat çekmek için öğrencilerle beraber yürüyüş yapan İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, etkinlik hakkında bir konuşma yaptı. Doç. Dr. POLAT ”Amaçlarının fiziksel aktiviteyi özendirmek olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, “Toplumda büyük bir hareketsizlik var. Başta kronik hastalıklar olmak üzere diyabet, kalp damar hastalıkları gibi birçok rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Özellikle yetişkinlerimiz hareketsiz olduğu için çocuklarımız da hareketsiz kalmaktadırlar. Bütün hayatları araçlarda geçiyor. Servisler ile okula gidip geliyorlar. Toplumda bir hareketsizlik var. Bizim amacımız toplumda fiziksel aktiviteyi artırmaktır. Biz sağlıkçılar olarak insan sağlığında hareketin önemli olduğunu dile getiriyoruz. Yetişkinlerde haftada 5 gün yarım saat, çocuklarda ise günde 60 dakikalık bir fiziksel aktivite öneriyoruz. Orta dereceli olan bu aktiviteler kalp hızını artıran eksersizlerdir. Toplumumuzda aktivite denilince spor akla geliyor ama aslında sadece basit eksersizlerdir. Buna en rahat olarak örnek verebileceğim yürüyüştür” dedi.

Yetişkinlerde en az haftada 5 gün yarım saat ve 5-12 yaş aralıklı çocuklarda ise en az günde 60 dakika orta şiddette bir fiziksel aktivite öneren Doç. Dr. POLAT ”Bizim amacımız tolumda fiziksel hareketliliği arttırmak. Biz sağlıkçılar olarak, bir fiziksel aktivitenin insan sağlığına faydalı olabilmesi için, yetişkinlerde en az haftada 5 gün yarım saat ve 5-12 yaş aralıklı çocuklarda ise en az günde 60 dakika orta şiddette bir fiziksel aktivite öneriyoruz. Orta şiddette fiziksel hareketlilik dediğimiz zaman kalp hızını ve solunumumuzu hafif derecede arttıran egzersizler olarak tanımlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yürüyüşün erkeklerde kalın bağırsak kanserini kadınlarda ise meme kanserini önemli ölçüde önlediğini belirtenDünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi Bulaşıcı Olamayan Hastalıklar Program Direktörü Prof. Dr. Toker ERGÜDER ise  “ Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı yürüyüş ve fiziksel aktiviteye önem vermektedir.Haftada en az 2 buçuk saat ve her gün 30 dakika herkesin yürümesini öneriyor. Fiziksel aktivite insanın kendisi için yapacağı en önemli aktivite. Erkeklerde kalın bağırsak kanserini, kadınlarda ise meme kanserini önemli ölçüde önlüyor. Şehirlerimizde yürüyüş yapılabilmesi için gerekli alanlar inşa ediliyor. Elazığ’da oluşturulmuş olması çok sevindirici bir olay. Sadece insanların bu alanlara gelip bu alanlarda günde en az 30 dakika yürümeleri lazım. Bunun bir yaş sınırlaması da yok. Her yaştan insanlar yürüyüş yapabilirler. Kalp damar hastalıklarından, kanserlerden, akciğer hastalıklarından ve şeker hastalıklarından korunmanın en iyi yolu günde en az 30 dakika yürüyüş ya da 10 bin adım yapmaları gerekiyor” dedi.

Kültür Park içerisinde yapılan ve tekrar başlangıç noktasında sona eren yürüyüş etkinliği, öğrencilere dağıtılan tişört, kalemlik, kalem ve şapka hediyelerle sona erdi. 03.10.2019

YAZILI BASIN    :
http://beyazgazete.com/haber/2019/10/3/elazig-da-saglik-icin-yuruyus-etkinligi-5258838.html
https://www.iha.com.tr/elazig-haberleri/elazigda-saglik-icin-yuruyus-etkinligi-2415991/
https://ilkha.com/saglik-ve-yasam/3-4-ekim-dunya-yuruyus-gunu-105665

GÖRSEL BASIN  :

  • 1.JPG
  • 10.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.jpg
  • 6.JPG
  • 7.JPG
  • 8.JPG
  • 9.JPG