overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüzden 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Etkinliği

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında vatandaşlarımızın acil çağrı ve ilkyardım konusundaki farkındalığını arttırmak ve bilinçlendirmek üzere etkinlik düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğümüz organizasyonunda düzenlenen ve vatandaşlarımız tarafından büyük ilgi gören etkinliğe Müdürlüğümüze bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ( UMKE),  112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Merkezi, İl Emniyet Müdürlüğü,  İl AFAD Müdürlüğü ve  Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı  ekipler katıldı.

04.12.2019 Çarşamba günü Arama kurtarma ve acil sağlık hizmetleri araçlarının korteji eşliğinde Kültür Park alanında başlayarak, Vali Fahri bey Caddesi üzerinden Gazi caddesi istikametinde devam eden ve İl Sağlık Müdürlüğümüz önünde son bulan etkinlik ile ilgili olarak İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT bir konuşma yaptı.

Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını kutladıklarını belirten İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. POLAT, “İl Sağlık Müdürlüğü olarak böyle bir etkinlik düzenledik. Burada ki amacımız il Sağlık Müdürlüğümüz ve bağlı Acil Sağlık Merkezlerimizin çalışmaları hakkında vatandaşımızı bilinçlendirip farkındalık oluşturmak. 112 Acil Sağlık hizmetleri teşkilatı 1994 yılında kuruldu. O zamanlar sınırlı sayıda istasyonlarımız ve ambulanslarımız vardı ama bugün itibari ile geldiğimiz noktada Elazığ'ımız da 33 tane acil servis istasyonumuz, 66 ambulansımızla ve helikopter ambulansımızla ülkemizin en ücra noktasında acil vakaya müdahale etme durumuna ilişmiş durumdayız. Acil sağlık hizmetlerinde kentsel vaka dediğimiz durumla ulaşma oranımız yüz % 99 iken,  30 dakika içerisindeki vak'alara ulaşma oranımız  % 95 civarındadır. Bu oranlar Türkiye ortalamasının oldukça üstündedir. Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığımızın altında hizmet veren gönüllülük esasına dayanan AFET ve UMKE birimlerimizde görev yapan 120 personellerimizle acil afet durumlarında sağlık ihtiyacı bulunan vatandaşlarımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizle birlikte sınır görevlerinde başarı ile hizmet vermekteyiz" dedi.

Acil çağrı hattının gereksiz yere işgal edilmemesi konusunda vatandaşların duyarlı olmasını önemle vurgulayan İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, konuşmasından sonra etkinliği takip eden basın mensupları ile birlikte Müdürlüğümüz 112 Komuta Merkezi’ ni ziyaret etti. Komuta Merkezi’ nde ki telsizle özel anons geçen Doç. Dr. POLAT, tüm istasyonlarımızda ki çalışanlarımızın 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’nı kutladı.

Daha sonra hafta kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından ilimizdeki bir AVM de düzenlenen 112 Acil Sağlık Hizmetleri standını ziyaret eden İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, buradaki çalışanlarımızın haftasını kutladıktan sonra halkımızı bilgilendirmek üzere sergilenen ilk yardım ve sahra tipi tıbbi malzeme ve teçhizat hakkında bilgi aldı.04.12.2019

YAZILI BASIN      :
https://www.gunisigigazetesi.net/elazig-guncel/polat-acil-saglik-hizmetlerinde-oldukca-iyi-bir-noktadayiz-h74898.html
https://www.iha.com.tr/elazig-haberleri/acil-saglik-hizmetlerinde-yer-alan-araclarla-kortej-gecisi-2468285/
http://www.memleket.com.tr/112-acil-saglik-hizmetleri-haftasi-1945331h.htm
GÖRSEL BASIN    :  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 4.JPG
  • 5.jpg
  • 6.JPG
  • 7.JPG
  • 8.JPG
  • 9.JPG
  • 11.JPG