overlay

İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit Polat Vatandaşları Mevsimsel Grip Hastalığına Karşı Uyardı

Elazığ İl Sağlık Müdürü Doç. Dr.Cahit POLAT, havaların iyice soğuması ile birlikte artış kaydeden ve genellikle kış aylarında daha da sık karşılaşılan Grip (İnfluenza) virüsüne karşı vatandaşların tedbirli olmasını istedi.

Grip virüsüne özellikle Kasım – Aralık ile Nisan – Mayıs ayları gibi mevsimsel geçiş dönemlerde daha sık rastlanıldığını belirten Doç. Dr. POLAT ” Tıbbi literatürde İnfluenza olarak tanımlanan ve halk arasında grip olarak bilinen bu enfeksiyon bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Çok sayıda kişiyi etkilemesi ve hayati sonuçlar doğurması nedeniyle ciddi bir sağlık sorunudur. Soğuk algınlığı ile karıştırılmamalıdır. Soğuk algınlığı, iki yüze yakın virüsün sebep olduğu, çok daha hafif seyirli, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve halsizlik ile seyreden üst solunum yolu enfeksiyonuna verilen isimdir. Gripte ise; çok yüksek ateş (38°C ve üzerinde), boğaz ağrısı, yaygın eklem ve kas ağrıları, bazen bulantı, kusma, ishaller, şiddetli baş ağrısı gibi tüm vücudu etkileyen şikayetler ile iştahsızlık görülür ve genel olarak ciddi sağlık sorunları oluşturur. Grip belirtileri, virüsün vücuda girmesinden sonraki 1-3 gün içerisinde ortaya çıkar. Şikâyetler genellikle 7 gün kadar devam etmektedir” dedi.

KALABALIK ORTAMLARDAN UZAK DURULMALIDIR

Gripten korunmanın en önemli yollarından birinin kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek ve ellerin bol su ve sabun ile yıkanması olduğunu vurgulayan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. POLAT”. Hastalıkta bulaşma yolu çok önemlidir. Temel olarak hasta bireylerin öksürme, hapşırma ve konuşma esnasında yaydıkları damlacıkların, sağlıklı bireyler tarafından solunum yoluyla alınmasıyla bulaşmaktadır. Tokalaşma, öpüşme, bir metreden fazla yaklaşarak konuşma önemli bulaş yollarıdır. Kapı kolu, masa, bardak, vb. yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak, grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça bu gibi ortamlardan uzak durulmalıdır.Hasta kişiler belirtilerin ortaya çıkmasından 1 gün öncesinden başlayarak hastalığın 5 ve 7 nci günlerine kadar bulaştırıcıdır” şeklinde ifade etti.

İl genelinde bir salgın olmadığını gribal enfeksiyon vakalarının mevsim normallerinde olduğunu önemle vurgulayan İl Sağlık MüdürüDoç. Dr. POLAT, sözlerine  şöyle devam etti: İlimizdeki kamu ve özel sağlık tesislerine yapılan başvurularda mevsim normallerinin üzerindeki herhangi bir anormal vaka sayısına rastlanılmadığını görmekteyiz. Başvuran vakaların da mevsim normalleri düzeyinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bununla birlikte geçmiş yılarda görülen ve zaman zaman ülke gündemini meşgul eden ve yine halk arasında Domuz ve Kuş gribi olarak bilinen herhangi bir enfeksiyona ilimizde rastlanılmamış ve kayıtlarımızda mevcut değildir. Bu konuda vatandaşlarımızın rahat olmalarını istiyorum”dedi. 08.01.2020

YAZILI BASIN :
http://www.yeniufukelazig.com/kayitlarda-domuz-gribi-yok-24499.htm