overlay

Çadır Ve Konteynerlerde Kalan Depremzede Vatandaşlarımız İçin Gerekli Çevre Sağlığı Tedbirleri Alınmıştır

24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremde evsiz kalarak, Çadır ve Konteyner kent gibi toplu yaşam alanlarına yerleştirilen depremzede vatandaşlarımıza yönelik olarak İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından başlatılan çevre sağlığı hizmetleri aralıksız devam etmektedir.

Afetler esnasında çevre sağlığı hizmetlerinin önem arz ettiğini belirten İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT, yaptığı açıklama da “ Depremin ikinci gününden itibaren başlatılan çalışmalarımız kapsamında Bakanlığımız, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden acil temin edilen 15 adet tam otomatik klorlama cihazı su depolarına takıldı. İlimiz genelindeki 60’tan fazla izleme noktasında alınan binden fazla su numunesinin kimyasal, bakteriyolojik analizleri ve düzenli klor ölçümleri yapılarak, yerleşim alanlarına güvenli içme suyu verilmesi sağlandı” şeklinde ifade etti.

Depremzede vatandaşlarımızın geçici olarak misafir edildiği konaklama alanları düzenli olarak denetlendiğini belirten Doç. Dr. POLAT” Afetlerde olası bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek amacıyla Elazığ Belediyesi ekipleri vasıtasıyla tüm çadır ve Konteynerlerin içi ve alanda bulunan tuvalet ve çöp konteynerleri kemirgen ve böceklerden bulaşabilecek hastalıklara karşı ilaçlaması sağlanmıştır. Depremzede vatandaşlarımız tarafından Çadır ve Konteynerlerde kullanılan sobalardan sızabilecek karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı gerekli eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yapılarak, konuyla ilgili el broşürler dağıtılmıştır. Ayrıca daha sonra depremzedelerimiz için konaklama alanı olarak düzenlenen eski Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasında da yukarıda belirtiğimiz halk sağlığı ve çevre sağlığı önlemleri alınmıştır. Bu tedbir ve denetimlerimiz depremzede vatandaşlarımızın kalacakları nihai yerleşim alanlarına geçene kadar da devam edecektir” dedi.06.03.2020

YAZILI BASIN       :

GÖRSEL BASIN  :

  • 0x0-elazigda-depremzedeler-icin-konteyner-kent-calismalari-devam-ediyor-1582040492071.jpg
  • 4.jpg
  • 86254413_1569015463249433_5301758379515969536_o.jpg
  • eski_hastane_depremzedelere_ev_oldu_h60401_828df.png
  • eski-hastane-depremzedelere-ev-oldu-5.jpg