overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüzden 4 Mart Dünya Obezite Günü Ve 9-15 Mart Tuza Dikkat Haftası Etkinlikleri

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 4 Mart Dünya Obezite Günü ve 9 – 15 Mart Tuza Dikkat Haftası kapsamında toplumsal bilinçlendirme ve farkındalık oluşturmak üzere etkinlik düzenlendi.

10.03.2020 Salı günü sağlık çalışanlarımız tarafından ilimizdeki bir AVM de düzenlenen etkinlik sırasında vatandaşlara hareketsizlik ve düzensiz beslenmenin obeziteye neden olduğu ve aşırı tuz tüketiminin de başta damar sertliği olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu anlatıldı. Etkin bir farkındalık için konu ile ilgili dağıtılan el broşürleri eşliğinde fiziksel aktivitenin ve evde geleneksel şekilde hazırlanmış yoğun tuz içeren besinlerin ( turşu, salamura vb.) tüketim miktarları yanında aşırı tuz kullanımının zararları konusunda çeşitli bilgiler verildi.    

Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların altında yatan yaygın ve önlenebilir risk faktörleri; tütün kullanımı, hareketsizlik, sağlıksız beslenmedir. Kilo fazlalığı ve obezite nedeni ile yüzünden her yıl en az 3,4 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Kalp hastalığı, felç ve diyabet riski; beden kitle indeksinin (BKİ) artmasına bağlı olarak giderek artmaktadır. Tüm dünyada fazla kiloluluğun ve obezitenin prevalansı giderek artmakta olup konu hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.11.03.2020

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg