overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüzden 9-15 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Etkinliği

Sağlık Bakanlığı ile Türk Toraks Derneği ve Türkiye GARD (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) işbirliği ile her yıl planlı olarak organize edilen Pulmoner Rehabilitasyon Haftası’na dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak üzereİl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından bir etkinlik düzenlendi.

Bu yıl 09-15 Mart 2020 tarihleri arası olarak belirlenen hafta çerçevesinde Müdürlüğümüz, tarafından Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi‘ nde stant çalışması gerçekleştirildi.

Hastanenin Poliklinikler girişi ve Pulmoner Rehabilitasyon Servisi’nde düzenlenen etkinliğe katılan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Semih KOÇYİĞİT yaptığı açıklamada “ Pulmoner Rehabilitasyon Haftası her yıl olduğu gibi  9 -15 Mart tarihleri arası Pulmoner Rehabilitasyon haftası olarak belirtilmiş olup, Sağlık Bakanlığı ve Toraks Derneği olarak çeşitli etkinlikler planlanmaktadır. Günümüz kronik hastalıklarında solunum yolu hastalıklarının en önemli sebeplerinden biriside akciğerlerdeki rezervlerinin ve solunum yolu kapasitesinin azalmasıdır. Bunun düzeltilmesi ve rahatlatılması ya da solunum işlevinin kolaylaştırılması için kronik solunum yolu hastalıklarda fiziksel, psikolojik durumları düzeltmek ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak egzersiz ve eğitimler verilmelidir” dedi.

Pulmoner Rehabilitasyonun süreğen nefes darlığı ve günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma yaşayan hastalara uygulandığını belirten Uzm. Dr. Semih KOÇYİĞİT “ Yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına uygulanabilmektedir. Pulmoner Rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanmakla beraber, KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarımız da pulmoner rehabilitasyon programından başarılı bir şekilde fayda görebilmektedirler “ şeklinde konuştu.

Daha sonra standımızı ziyaret eden vatandaşlara sağlık çalışanlarımız tarafından Pulmoner Rehabilitasyon Haftası kapsamında bilgilendirme yapılarak, kalıcı bir farkındalık oluşturmak üzere konu ile ilgili el broşürleri dağıtıldı.11.03.2020

YAZILI BASIN        :
http://www.sanalbasin.com/il-saglik-mudurlugunden-pulmoner-rehabilitasyon-haftasi-etkinligi-35024127/

GÖRSEL MEDYA     :

  • 2.jpg
  • 1.jpg