overlay

İl Sağlık Müdürlüğümüzden Sıcak Hava Uyarısı

İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT,  vatandaşları aşırı sıcak havalara karşı uyararak, başta çocuklar, yaşlılar, aşırı kilolu ve kronik hastalığı bulunanlar olmak üzere zorunlu olmadıkça 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiğini söyledi.

Aşırı sıcaklıkların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit POLAT ” Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Sıcaklık ve nem artışına bağlı, artan vücut ısısını düşürmek için yeni duruma uyum sağlamaya çalışan metabolizma yetersiz kalarak sadece terleyerek vücut ısısını dengede tutmada yetersiz kalır. Bu nedenle özellikle yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanların terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması zorlaşır. Ayrıca; obezite, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, dehidratasyon dediğimiz aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, tedavi amaçlı bazı ilaçların (bazı tansiyon düşüklüğüne karşı ilaçlar) kullanımı da etkili olan diğer faktörlerdir” dedi.

Yükselen vücut ısısının beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabileceğini belirten Doç. Dr. POLAT “ Terleme yoluyla vücut ısısının dengede tutulamadığı durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.  Bu nedenle bir yetişkin her gün en az 2/2,5 litre sıvı tüketmelidir. Su dışı sıvı alımında kahve çay ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı, eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya tansiyon düşürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir. Kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi yöntemler kullanılmalıdır. Hem sıvı hem de vitamin ve mineral desteği sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.  Bebek, çocuk, engelli ve hayvanlar kapalı ve park edilmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Klima olsa bile araçların iç ısıları park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terkedilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır” şeklinde ifade etti.20.07.2020

YAZILI MEDYA :
https://www.gunisigigazetesi.net/elazig-guncel/saglik-mudurlugu-nden-sicak-hava-uyarisi-h78694.html