İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit Polat’a Yapılan İlk Aşı İle Elazığ’da Koronavirüs Aşı Uygulaması Başladı
15 Ocak 2021

 

Sağlık Bakanımız Fahrettin KOCA’ nın “Yarından itibaren tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarımızın aşılanmasına başlanacak" açıklaması üzerine İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT’tın yaptırmış olduğu ilk aşı ile Elazığ’da Koronavirüs (COVİD-19) aşı uygulamasına başlandı.

14.01.2021 Perşembe günü İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde başlatılan aşı uygulama programına İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, Hizmet Başkanlarımız, Hastane Yöneticisi ve idareciler katıldı.

İlk etapta Koronavirüse (Covid-19) karşı sağlık çalışanları aşılanmaya başlanırken, 50 tanesi Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde olmak üzere Elazığ genelinde 256 adet aşı odası kuruldu.

Elazığ’da ilk Koronavirüs (Covid-19) aşısını yaptırarak uygulamayı başlatan İl Sağlık Müdürümüz  Prof. Dr. Cahit POLAT, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Bilindiği üzere Covid19 aşısı bir süre önce ülkemize geldi. Sağlık Bakanlığı tarafından bir takım testlerden geçirildikten sonra acil kullanım onayı alındı. Dün akşam itibariyle de başta Sağlık Bakanımız olmak üzere ülkede aşı uygulanmasına başlandı. Bizler de Elazığ olarak bugün sabah 08:00 itibariyle bütün özel, kamu ve üniversite hastanelerinde, Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı Merkezlerinde aşı uygulamalarına başladık. Elazığ genelinde bugün itibariyle 256 tane aşı odası açtık. Şu anda içinde bulunduğumuz Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde toplamda 50 adet aşı odası mevcuttur. Bu aşı uygulamasında bazı öncelikli gruplar var. Biz bugün itibariyle ilk olarak sağlık çalışanlarından başladık. Bundan sonraki aşamalar da Sağlık Bakanlığı’mız öncelikli grupları kamuoyu ile paylaşacak. İlk etapta Elazığ’a 9 bin 240 tane aşı geldi. Bu miktar Elazığ’daki toplam sağlık personelimizin tamamını karşılamakta. Şu anda hiçbir sıkıntımız yok, Elazığ’da özel ve kamuda çalışan bütün çalışanlarımızın hepsini aşılayacak kadar yeterince aşımız var” dedi.

Aşı uygulamasının randevu sistemi ile yapılacağını belirten Prof. Dr. POLAT” Randevular cep telefonundan MHRS uygulamasında ve Alo182’den alınabilecektir. Randevusuz aşı yapılmayacaktır. Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanemiz başta olmak üzere birçok tesisimizde odalarımız hazır. Bu odaların çeşitli özellikleri taşımaları gerekmektedir. Öncellikle aşıların konacağı bir buzdolabı veya Soğuk Zinciri sağlayacak donanım olması gerekmektedir. Aşı hemşirelerimiz tarafından yapılacak olan Covid-19 aşılarımız, soğuk zincirde 2 ile 8 derece de dolapta saklanmaktadır. Aşı odamızda hastanın oturma koltuğu başta olmak üzere acil müdahale etmekte kullanılacak bütün ekipmanlar hazır durumdadır. Hastalar, öyküleri alındıktan ve muayeneleri yapıldıktan sonra kabul ediliyor. Aşı uygulandıktan sonra hastamızı olabilecek herhangi bir reaksiyona karşı burada 15 dakika dinlendirip, öyle evlerine göndereceğiz. Kimsenin endişesi olmasın biz her şekilde hazırız. Burada tüm vatandaşlarımıza aşı olmalarını öneriyorum. Ayrıca aşı uygulamasına başlandı diye koronavirüsten korunmanın temel tedbirleri olan maske, hijyen ve mesafe kurallarına dikkat etmeye devam edeceğiz” şeklinde ifade etti.

Basın açıklamasından sonra aşı odasına geçen İlk Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, Elazığ’daki ilk COVİD-19 aşısını yaptırarak, uygulamayı başlattı. Daha sonra Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Abdulkadir KANTARCIOĞLU ve Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhekimimiz Prof. Dr. Erol KELEŞ aşı yaptırarak, sürece katıldılar.

Bilindiği üzere Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından analizleri tamamlanan ve "Acil Kullanım Onayı" alınan ilk aşılar 13.01.2021 Çarşamba günü Ankara Şehir Hastanesi'nde Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin KOCA başta olmak üzere Bilim Kurulu üyelerine yapılmış ve ülkede uygulamaya başlanmıştı. 14.01.2021

YAZILI BASIN    :
https://beyazgazete.com/haber/2021/1/14/elazig-da-256-asi-odasi-kuruldu-saglik-calisanlari-asilanmaya-basladi-5921048.html
https://www.vanpostasigazetesi.com/saglik/elazigda-256-asi-odasi-kuruldu-saglik-calisanlari-asilanmaya-basladi-h196967.html
https://www.haberturk.com/elazig-haberleri/83893435-elazigda-256-asi-odasi-kuruldu-saglik-calisanlari-asilanmaya-basladi
GÖRSEL BASIN
:

  • 7-A.JPG
  • 6-A.JPG
  • 5-A.JPG
  • 4.JPG
  • 3-A.JPG
  • 2-A.JPG
  • 1-A.JPG