İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit Polat Aşıya Gösterilen İlgiden Dolayı Elazığ Halkına Teşekkür Etti ve Durum Değerlendirilmesinde Bulundu
03 Eylül 2021

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, Türkiye aşı haritasında sırasıyla kırmızı ve turuncuyu aşarak sarıya geçen ve orta riskli iller arasında yer alan Elazığ halkında teşekkür ederek, pandemide gelinen son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 Asıl hedeflerinin bir an önce  aşı haritasındaki mavi renkli iller arasında yer almak olduğunu belirten Prof. Dr. Cahit POLAT, yaptığı açıklamada “ Değerli basın mensupları sizlerle 1 aylık süreden sonra tekrar bir arada olmanın sevincini yaşıyoruz. Evet, gerçekten mutluyuz. Zira bir ay önceki buluşmamızda İlimizin aşı haritasındaki rengi kırmızıydı. Çünkü sağlık çalışanlarımızın çabasının karşılığı bu değildi. İlimizin yeri bu değildi. Bu gün ise an itibarı ile kırmızdan çıkmakla yetinmedik, % 67.6 aşılama oranıyla turuncuyu da aşarak, sarıya geçtik. Bu oranla Elazığ’ımızı yüksek riskli iller arasından çıkarıp, orta riskli iller arasına taşıdık. Sayın Sağlık Bakanımız Fahretin KOCA’nın da özellikle Elazığ’a vurgu yaptığı gibi “Elazığ’ın riski daha da düşürme heyecanı üzümü gibi tatlı.”  İnşaAllah bir sonraki basın açıklamamızda bu temenniye yakışır bir şekilde MAVİ’ye geçmenin mutluluğunu birlikte yaşayacağız. Bu başarı en başta halkımızın aşıya olan inancının başarısıdır. Burada sizlerin huzurunda başarının asıl mimarları olan Elazığ halkına şükran ve minnetlerimi belirterek bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Olması gerekende buydu. Zira ilimiz kendi bölgesinde her zaman güvenin, emniyetin, sağlığın ve huzurlu yaşamın şehri olmuştur. Aşı haritasındaki yerimizin de bu misyonumuza uygun ve öncülük etmesi gerekirdi. Onun için şimdiki hedefimiz Mavi’ye 10 kala parolasıyla bir an önce Sarı renkten çıkıp, Mavi iller arasındaki yerimizi almaktır. Bu hedefimize de yine halkımızın desteği ve siz değerli basın mensuplarımızın katkılarıyla varacağız.” dedi.

 Aşılama ve yatak doluluk oranlarıyla sözlerine devam eden Prof. Dr. POLAT “   Hastanelerimizdeki normal servislerdeki pandemi yatak doluluk oranımız : %58,8 dur.

Pandemi yoğun bakım doluluk oranlarımız:%75.2

İlimizde 1.Doz aşı yapılan kişi sayısı :302.626, 2.Doz Aşı :227.275, 3.Doz aşı uygulanan kişi sayısı ise 51.737’ dir.

Bu veriler sonucunda ilimizdeki aşılanma oranı: %67.6’ya yükselmiştir. ( Türkiye 1.doz aşı yapılma oranı: % 78.24)

Aşılanmanın il ve ilçe bazındaki dağılımına gelince :

Merkez       : %65.99

Ağın           :%79.39, Alacakaya  : %64,68 - Arıcak : %54.55 -Baskil : %65,69

Karakoçan  :%53,69 - Keban: %70,08 - Kovancılar: %49,01

Maden        : %71,31 - Palu : %50,44 - Sivrice : %68,45 düzeyindedir.

Bu oranların çok daha yukarı çıkması için ekiplerimizle saha da gece gündüz çalışıyoruz. Halkımızın aşıya karşı direnci eski noktada olmasa da hala güvensizliğin olduğunu biliyoruz” şeklinde ifade etti.

Aşının güvenli olduğunun altını çizen İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT “ Burada halkımıza seslenmek istiyorum. Aşılar güvenlidir. Hiçbir aşı, faz çalışmaları yapılmadan, bu çalışmaların sonuçları ilgili mercilerle şeffaf bir şekilde paylaşılmadan onay alamaz, piyasaya sürülemez. Aşı çalışması yapan kuruluş, geliştirme ve üretim sürecinde uluslararası kalite standartlarına uymak zorundadır. Bu standartlar İyi Laboratuvar Uygulamaları, İyi Klinik Uygulamaları ve İyi Üretim Uygulamaları sonucundan geçmektedir. Ayrıca faz çalışmaları sırasında aşıdan kaynaklı insan sağlığını belirgin ölçüde olumsuz etkileyen bir durum saptandığında çalışmalar durdurulmaktadır. Bu çerçevede ülkemizde uygulanmaya başlanan COVID-19 aşılarının faz çalışmalarında çalışmanın durmasına sebebiyet verecek bir yan etki ile karşılaşılmamış ve herhangi bir tereddüt bulunmamaktadır.Aşıların kontrolü ülkemizde yapılmaktadır. Bakanlığımız tarafından Ulusal Aşı Takvimimizde yer alan tüm aşılarda olduğu gibi COVID-19 aşıları da kullanımı öncesinde T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra onay verilmektedir.Aşılama sonrasında yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, aşı uygulanan bölgede ağrı/kızarıklık/şişlik, halsizlik, bulantı, gibi görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir ve normaldir. Burada altını çizerek belirtmek istiyorum. Halkımız aşının koruyuculuğuna inansın. Bu pandemiden tamamen ancak Aşı, maske, mesafe ve temizlikle kurtulabiliriz.Eldeki veriler incelendiğinde aşı olmayanların aşı olanlara göre çok daha sık hastaneye yattığı ve çok daha sık yoğun bakım ihtiyacı olduğu görülmektedir. Yoğun bakımlarımızda ve hasta kabülinde herhangi bir sorunumuz yoktır.Şehir Hastanemzile her güçlüğün üstesinden rahatlıkla gelebiliyoruz. Ancak bizim asıl çabamız Yoğun Bakımlarımızın ve servislerimizin doluluk oranlarının en alt seviye olmasıdır. Vatandaşlarımız pandemiye yakalanmasın ve ölmesin. Ülkemizde bulaşmanın durdurulması ve toplumsal bağışıklığın kazanılması için toplumun yüksek bir yüzdesinin aşılanmış olması gerekmektedir. 6 Eylülde okulların açılması münasebetiyle burada öğretmen ve öğrencilerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen aşı hakkı bulunanlar aşılarını ihmal etmenden yapsınlar. Bunula birlikte maske, mesafe ve temizliğe dikkat etsinler. Ülkemizde yaygın olarak SİNOVAC ve BİONTECH aşıları kullanılmaktadır. Aşılamanın yaygınlaşması aynı zamanda varyantların etkinliğini azaltacak ve yeni varyantların oluşmasını engelleyecektir. Aşı uygulamasından sonra maske, mesafe ve temizlik önlemlerinin alınmasına devam edilmesi de COVID-19 pandemisinin kontrol altına alınmasında etkilidir. Bir sonraki basın açıklamamızda MAVİ’de buluşmak üzere halkımıza ve sizlere tekrar  teşekkür ederim."şeklinde konuştu.

YAZILI BASIN        :
https://www.gunisigigazetesi.net/elazig-guncel/yogun-bakimlardaki-doluluk-orani-75-h85904.html
https://kanal23.com/haber/elazig/il-saglik-muduru-prof-dr-cahit-polat-pandemi-ve-asilamada-gelinen-son-durumu-degerlendirdi-kcmFQpMS
https://www.elazigsonhaber.com/gundem/il-muduru-polat-pandemi-ve-asilamada-gelinen-son-durumu-degerlendirdi-h87207.html
GÖRSEL BASIN      :

  • bf40dcb1-622b-43d0-8a65-0d460a708783.jpg
  • 6ba7c90b-e6b7-418b-88e1-47a131a9cc6a.jpg
  • 1.jpg
  • 2.jpg