1 - 7 Ekim Emzirme Haftası
04 Ekim 2021

Yarınlarımızın daha sağlıklı olması, tüm bebeklerimize anne sütüyle beslenme hakkının tanınması ve bebeklerin bu haktan mahrum edilmemesi, konunun önemi ve gündem oluşturması amacıyla, tüm dünyada 1-7 Ekim haftası "Emzirme Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Bu kapsamda  içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde  Covid- 19 enfeksiyonu ve anne sütü ile beslenmede annelerin bebeklerini emzirirken nelere dikkat etmeleri büyük önem arzetmektedir.

COVID-19'un anne sütü ve emzirme yoluyla bulaştığı bugüne kadar tespit edilmemiştir. Bu nedenle emzirmeyi önlemek veya durdurmak için herhangi bir neden  bulunmamaktadır.

COVID-19'u doğrulanmış veya şüpheli durumda bulunan anneler, istedikleri takdirde (ilaç kullanma durumu hekim tarafından değerlendirilmelidir) bebeklerini emzirebilirler.

Emzirme öncesi mutlaka;

-Ellerinizi sık sık sabun ve su ile yıkayın, özellikle bebeğe dokunmadan önce alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.

-Bebek ile herhangi bir temas sırasında, besleme dahil olmak üzere tıbbi maske takın.

-Hapşırma veya öksürme sırasında mutlaka bir mendil kullanılması gerektiğini unutmayın. Sonrasında ise mutlaka kirli mendilin  hemen atılması ve ellerinizi tekrar kurallara uygun bir şekilde yıkamanız gerekmektedir.

-Dokunulan yüzeylerin  rutin olarak temizleyin ve dezenfekte ediniz.

-Tıbbi maskelerin nemli hale gelir gelmez değiştirilmesi ve hemen atılması önemlidir.  Maskeler tekrar kullanılmamalı veya ön yüzlerine  dokunulmamalıdır.

-COVID-19 veya diğer komplikasyonlar nedeniyle bebeğinizi emzirmek için uygun değilseniz, bebeğinize mümkün olan, mevcut ve sizin için kabul edilebilir başka bir şekilde anne sütü ile beslenilmesini destekleyiniz.

Bu şunları içerebilir:

1-Süt sağmak;

2-Donör (süt anne) anne sütü.

Anne sütü veya donör anne sütünü sağlamak mümkün değilse, hekiminizin tavsiyesine göre uygun, doğru hazırlanmış, doğru miktarda güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde geçici olarak bu dönemde formül sütler (mama) verilebilir ve yine bebeği beslerken mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır.(MUTLAKA SAĞLIK PERSONELİ DESTEĞİ ALINMALIDIR)

-Emzirme döneminde inaktif COVID-19 aşısının uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde emziren annelere aşı uygulanması tavsiye edilmektedir. 

-Emzirme döneminde COVID-19 mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde emziren annelere aşı uygulanması önerilmektedir.

“Anneler karşılaştıkları sorunlarla ilgili olarak, mutlaka profesyonel sağlık personelinden yardım almalı ve Aile Hekimine başvurmalıdır.” İfadelerine yer ver verilmiştir.

ANNELER !

Anne sütüyle beslenme, bebeklere yaşama mümkün olan en iyi başlangıcı sağlar. Anne sütü, bebeğin ilk aşısıdır. Bebekleri ölümcül hastalıklardan korur, yaşamak ve gelişmek için ihtiyaç duydukları tüm besinleri sağlar.

UNUTMAYIN BEBEĞİNİZ İÇİN EN İYİ BESİN ANNE SÜTÜDÜR.