Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde Akademik Unvanlılara Yönelik Cübbe Giyme Töreni Düzenlendi
15 Ekim 2021

İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Fethi Sekin Şehir Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde profesör ve doçent kadrolarına atanan akademik ünvanlılar için 'Cübbe Giyme ve Belge Takdim Töreni' düzenlendi.

 İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT’ ın Profesör unvanı alarak, cübbe giydiği törene Elazığ Valisi Dr. Ömer TORAMAN, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet ERDÖL, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, fakülte dekanları, sağlık yöneticileri ve akademisyenler katıldı.

 Törende, Doçentlik unvanına yükseltilen Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanımız Doç. Dr. Yavuz ORUÇ, ta  cübbe giydi.

 Törende kürsüye davet edilen İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, Elazığ’daki sağlık tesisleri ve sunulan sağlık hizmetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Prof. Dr. POLAT konuşmasında “ Bizler, Elazığ’ın sağlık idareci ve çalışanları olarak bu mutlu günde burada sizlerle bir arada olmanın onurunu yaşıyoruz. Elazığ ; Malatya, Bingöl ve Tunceli illerimizin de içerisinde bulunduğu 4. Sağlık Hizmet bölgesinde  yer almaktadır. Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesi ile birlikte bu bölgeye ve hatta bu bölgenin dışındaki illere de hizmet vermekteyiz. Başta Tunceli, Bingöl ve Muş başta olmak üzere Erzincan ve Diyarbakır’dan da hatırı sayılır hasta almaktayız. Özellikle Tunceli, Bingöl Muş’tan il dışına sevk edilen hastaların büyük çoğunluğu ilimize yapılmaktadır. Zaten Elazığ öteden beri sağlıkta önde gelen şehirler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bizler burada bulunan sağlık idarecisi arkadaşlarımız ile birlikte bu bilinçle hareket etmekteyiz ve planlamamızı da buna göre yapmaktayız. İlimizde 1 Şehir Hastanesi, 1 Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, 1 Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, ilçelerimizde bulunan 6 Devlet Hastanesi, 1 Üniversite hastanesi ve 4 özel hastane olmak üzere toplamda 14 hastane bulunmaktadır. Yine bunun yanında 35 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve 80 Aile Sağlığı Merkezi  bünyesinde yer alan 200 Aile Hekimliği Birimi ile de vatandaşlarımıza ayaktan tedavi hizmeti sunmaktayız. Vatandaşlarımıza bu hastanelerimizin sahip olduğu 527’si Yoğun bakım olmak üzere il toplam 3.173 yatak ile hizmet verilmekteyiz” dedi.

Pandemi salgını ile hız kesmeden mücadeleye devam ettiklerini belirten Prof. Dr. POLAT “İlimizde pandemi salgını ile mücadelede her iki hastanemizin koordineli çalışması ve uyumu sayesinde iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebiliriz. Şu an ilimizde 200 ayrı nokta ve 3 stant ile aşılama çalışmalarımız devam etmektedir”şeklinde konuştu.

 Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nin Elazığ depremi sırasında önemli rol oynadığını belirten İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT “ Fay hattı üzerinde bulunun ilimizde 2020 yılında 6.8 şiddetinde deprem yaşadık. Bu depremde enkaz altında yaralı olarak kurtarılan vatandaşlarımızın çoğunu Şehir Hastanemizde tedavilerini sağlayarak evlerine gönderdik. Hastane’nin inşaatında kullanılan sismik izolatör teknolojisi ve donanımı sayesinde çalışanlarımız 6.8 şiddetindeki depremde kendilerini güven içinde his ederek, hem deprem yaralılarına hem de rutin tedavi hizmetlerini aksatmadan görevlerini sürdürdüler” diye ifade etti.

 Kürsüye davet edilen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Fethi Sekin Şehir Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erol KELEŞ, yaptığı konuşmada ise “Fethi Sekin Şehir Hastanesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tek şehir hastanesidir. Bu hastane sadece Elazığ’a değil aynı zamanda Tunceli, Bingöl ve Muş gibi çevre iller ve bunun dışında Doğu ve Güneydoğu’da çok ciddi anlamda hasta kabulü yapıyor. 2021 yılı ocak ve eylül ayları arasında hastanemizde, 1 milyon 100 bin hasta ayakta muayenesi yapılmış. 28 bin 598 hasta yatarak tedavi görmüş ve 20 bin 541 hasta ameliyat yapılmıştır. Oranlara bakıldığında Ocak ayından itibaren yükselen bir pikimiz var. Yatak doluluk oranımız pandemi olmasına rağmen yüzde 61’lere son 10 günlük süre içerisinde yüzde 72’lere kadar çıktı. Bu bizim son bir yıllık verilerimiz” şeklinde konuştu.

 Daha sonra kürsüye davet edilen ilimiz Valisi Sayın Dr. Ömer TORAMAN ve katılımcı üniversite rektörleri birer konuşma yaptılar. İlimiz Valisi Sayın Dr. Ömer TORAMAN konuşmasında “Kıymetli akademisyenlerimizin cübbe giyme anlarında yanlarında olmak için buradayız. Bütün hocalarımızı tebrik ediyorum. Heyecanlarını paylaşıyoruz, ortak oluyor ve gurur duyuyoruz. Ayrıca içinde bulunduğumuz şehir hastanesi de kendine has yeni modeller geliştiriyor. Cumhurbaşkanımızın sağlık hizmetlerine verdiği önemden destek alarak Türkiye’ye has bir model gelişti. Bir taraftan bir taraftan kamu Sağlık Bakanlığı ve bir taraftan da üniversite, biz kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda kendi modellerimizi geliştirebilecek bir kapasitedeyiz" dedi.

 Tören sonunda aralarında İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanımız Doç. Dr. Yavuz ORUÇ’un bulunduğu Profesör ve Doçentlik unvanı alan 9 hekim, kürsüye davet edilerek, cübbeleri giydirildi ve belgeleri takdim edildi.

YAZILI MEDYA        :
https://www.haberturk.com/elazig-haberleri/91343140-dogu-ve-guneydogu-anadolu-bolgesinin-tek-sehir-hastanesi-9-ayda-1-milyondan-fazla-hastaya
https://haberflash.com/2021/10/15/dogu-ve-guneydogu-anadolu-bolgesinin-tek-sehir-hastanesi-9-ayda-1-milyondan-fazla-hastaya-sifa-dagitti/
https://beyazgazete.com/haber/2021/10/15/dogu-ve-guneydogu-anadolu-bolgesi-nin-tek-sehir-hastanesi-9-ayda-1-milyondan-fazla-hastaya-sifa-dagitti-6266118.html
GÖRSEL MEDYA      :

  • 08.JPG
  • 02.JPG
  • 01.JPG
  • 05.JPG
  • 04.JPG
  • 03.JPG
  • 06.JPG
  • 07.JPG