İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat Tüm Çabamıza Rağmen Aşıda Arzu Ettiğimiz Noktada Değiliz
05 Kasım 2021

Elazığ İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, pandemi salgının hala şehrimizin en önemli sorunu olduğunu belirterek, vatandaşları aşı olmaya ve pandemi tedbirlerine uymaya davet etti.

Sağlık Müdürlüğümüz tarafından başlatılan aşı seferberliğinin tüm hızıyla devam ettiğini belirten İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, yaptığı açıklamada “ Bilindiği üzere tüm dünyada olduğu ülkemizde de pandemi ile mücadele, hala gündemin ilk sıralarındaki yerini korumaktadır. Dolayısıyla ilimizde de pandemi artış hızında bir düşüş devam etse de İl Sağlık Müdürlüğü olarak salgını önlemeye yönelik tedbirlerimizi gevşetmedik ve tüm çalışanlarımız ile mücadeleye devam ediyoruz. Artık pandemi mücadelesinde aşının maske, mesafe ve temizliğin yanında en önemli koruyucu unsur olduğunu hepimiz çok iyi bilmekteyiz. Şu anda ilimizdeki en az iki doz aşı yapmış 18 yaş üzeri aşılanma oranı % 65.1 seviyesi ile düşük bir hızda devam etmektedir. Oysa aşı uygulamasının başında riskli bölgede bulunan ilimizi aşının koruyuculuğuna inanan vatandaşlarımızın gayreti ile kısa bir sürede kırmızı renkten daha düşük risk seviyesi olan sarı renge taşımayı başardık. Bu gayret için tüm vatandaşlarımıza buradan bir kez daha teşekkür ederim. Ülkemizin yarısından fazlası aşı ile çok daha düşük risk seviyesinde bulunmaktadır. Buna karşılık ilimizin hala sarı renk ile düşük riskli iller arasında yer alması mücadelemizin karşılığının olmadığı kanaatindeyiz. Onun için tüm vatandaşlarımızı başta aşı olmak üzere maske, mesafe ve temizlik tedbirleri ile yanımızda görmek istiyoruz.” dedi.

Covid-19’a yakalan hastaların yaş ortalamasının çok düştüğünü belirten Prof. Dr. PLOLAT “ Artık pozitif vakaların yarıya yakını 30 yaşın altında. İlimizde şimdiye kadar 340.452 kişiye 1.doz, 299.431 kişiye 2.doz ve 72.413 kişiye de 3. Doz aşı yapılmıştır. Covid-19’a yakalanan kronik hastalarımızda risk her zaman daha büyüktür. Tam doz aşı bu riski azaltıyor. Aşı vücudu önceden korumaya aldığı için aşılı olanlar hastalığı daha hafif geçirmektedir. Aşı olanların, aşı olmayanlara bir faydası olmayacaktır. Nasıl olsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur düşüncesi tamamen yanlıştır. Aşı, birinci derecede, aşı olan kişileri korumaktadır. İlimizde Covid-19 kaynaklı ölümlerin % 95’i aşısız veya eksik aşılı vakalardır. Buna karşın covid-19 yoğun bakımlarda yatan hastalarımızın da yine % 94’ü  aşısız veya eksik aşılı kişilerden oluşmaktadır. Aşının riski azalttığını biliyoruz. Hala ilimizde 200 noktada ve 3 ayrı standa randevulu/randevusuz aşı uygulaması devam etmektedir. Bunun yanında pandemi çağrı merkezimizle 7/24 saat hizmet vermekteyiz. Ekiplerimiz, evde bakım hastaları, yaşlı ve ulaşım sorunu yaşayan vatandaşlarımızın köylerine, evlerine giderek aşı yapmaktadırlar. Bunun için 606 27 90 telefon numarasını aramaları bizim için yeterli olacaktır. Burada tekrar vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Biz sağlık çalışanlarının yaptığı gibi sizler de bir an önce aşılarınız yaptırın ve eksik bıraktığınız aşılarınızı tamamlayın. Pandemi tedbirlerinin vazgeçilmezi olan maske, mesafe ve hijyeni elden bırakmayın. Sizleri, aşılarınızı olmak üzere sağlık kurumlarımıza bekliyoruz. Toplumsal bağışıklığı ancak aşı ile kazanabiliriz.” şeklinde ifade etti.


YAZILI BASIN       :
https://www.gunisigigazetesi.net/elazig-guncel/asida-arzu-ettigimiz-noktada-degiliz-h87016.html
https://www.kanal23.com/haber/elazig/il-saglik-muduru-polat-tum-cabamiza-ragmen-asida-arzu-ettigimiz-noktada-degiliz-ADDnirfu
https://sondakika23.com/mudur-polat-asida-arzu-ettigimiz-noktada-degiliz/96354/
GÖRSEL BASIN     :