Ülkemizin İlk Yerli Aşısı Turkovac Elazığ’da Uygulanmaya Başlandı
30 Aralık 2021

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, 30.12.2021 tarihi itibarı ile Elazığ’da TURKOVAC aşı uygulamasına başlandığını belirterek, ilk etapta Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde yapılacak olan TURKOVAC için, aşı kapsamında bulunan tüm vatandaşlarımızın randevulu/randevusuz aşı yapabileceklerini söyledi.

Şanlıurfa'da üretilen yerli aşı TURKOVAC'ın, kullanım onayından sonra tüm ülkede dağıtım ve uygulanmasına başladığını belirten Prof. Dr. POLAT “ TURKOVAC son 50 yıldan sonra hücreden başlayarak üretim safhasına kadar gelen ülkemizin ilk yerli aşısı olarak tıbbi literatürdeki yerini almıştır. Tüm kamuoyunda paylaşıldığı ve görüldüğü üzere Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA,  TURKOVAC aşısı yaptırarak ilk yerli aşımızın uygulamasını başlatmıştır. Böyle önemli bir günde Sayın Bakanımızın hatırlatma dozu olarak TURKOVAC aşısını yaptırması, aşı karşıtı veya aşı hakkında hala kararsız olan tüm vatandaşlarımıza iyi bir örnek olacağı kanaatindeyiz. Özellikle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Omicron varyantının yüksek bir bulaş hızıyla ortaya çıkmasının ardından yerli aşımızın uygulamaya konulması ülkemiz adına gurur vericidir” dedi.

31.12.2021 tarihi itibarıyla randevulu/randevusuz olarak TURCOVAC aşı uygulamasına başladıklarını belirten Prof. Dr. POLAT”  Dün gece ilimize getirilen TURKOVAC aşısını bekleyen vatandaşlarımızın olduğunu biliyoruz. Aşı uygulaması ilk etapta Fethi Sekin Şehir Hastanemizde yapılacaktır. Vatandaşlarımız hatırlatma dozu olarak TURKOVAC aşısını yaptırabilecekleri gibi, daha önce herhangi bir aşı olamayan vatandaşlarımız,  ilk dozu TURKOVAC olarak tercih edebilirler. Ancak, ilk dozu Sinovac veya Biontech olarak yaptıranların ikinci dozlarına da aynı tür aşı ile devam etmeleri Bakanlığımız, Bilim Kurulu tarafından önerilmektedir. Başta hatırlatma dozu olmak üzere vatandaşlarımızı TURKOVAC aşısına davet ediyoruz. Bununla birlikte daha öncede sıkça hatırlatmış olduğumuz gibi pandemi tedbirleri devam etmektedir. Maske, mesafe ve Hijyen pandemiye yakalanmamanın en büyük güvencesidir. Kamuoyunda bu konuda bir gevşemenin olduğunu görüyoruz. Ancak, pandemi hala ülkemiz ve ilimizin en başta gelen sorunu olduğunu unutmamalıyız” şeklinde konuştu.


YAZILI BASIN      :
https://www.elazigsonhaber.com/gundem/yerli-asi-turkovac-elazigda-uygulanmaya-baslandi-h95412.html
https://www.elazigsonhaber.com/gundem/yerli-asi-turkovac-elazigda-uygulanmaya-baslandi-h95412.html
https://elazighakimiyethaber.com/ilk-yerli-asi-turkovac-elazig-da-uygulanmaya-baslandi/64088/
https://www.adreshaber.com.tr/kategori/ekonomi/ilk-yerli-asi-turkovac-elazigda-uygulanmaya-baslandi
https://elazighaberkent.com/turkovac-elazigda-uygulanmaya-baslandi/
https://elazigdagucluhabergazetesi.com/2021/12/30/yerli-asi-turkovac-elazigda-uygulanmaya-basladi/
https://www.artieksihaber.com/ilk-yerli-asi-turkovac-elazig-da-uygulanmaya-baslandi/6140/

GÖRSEL BASIN    :