İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit Polat, Pandemiye Karşı Yerli Aşımız Türkovac İle Şimdi Daha Güçlüyüz Dedi
31 Ocak 2022

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, Elazığ'ın ikinci doz aşılamada yüzde 69.2 oranında olduğunu dile getirerek, ilimizde TURKOVAC aşısı uygulamaya konmuşken bu fırsatı kaçırmayın, lütfen bir an önce aşılarınızı yaptırın" dedi.

Basın mensuplarının yeni yılını kutlayarak sözlerine başlayan Prof. Dr. POLAT “  Umarım 2022 yılı, pandemiyi konuşacağımız son yıl olur ve sizlerle pandemi dışında ilimizi sevindiren daha güzel haberlerle bir araya geliriz. Bu vesile ile hepinizin yeni yılınızı kutlarım” dedi.

Özelikle son zamanlarda Omicron varyantının tüm dünyada artmaya başladığını belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit POLAT “Az da olsa ülkemizde Omicron vakası görülmeye başlandı. Şu ana kadar Elazığ’da herhangi bir Omicron vakası tespit edilmedi. Ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Omicron varyantı özelikle bulaş oranı daha yüksek. Onun için maske, mesafe ve hijyen konularını sıkça tekrarlıyoruz. Bunun yanında en büyük gücümüz de aşılamadır” şeklinde konuştu.

2 yıldır pandemi ile mücadele ettiklerini belirten İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, “Daha önceleri sizlere hep 2 tür aşıdan söz ederdik. Sinovac ve Biontech aşısı. Artık yerli aşımız TURKOVAC da geçen hafta genelinde ve Elazığ’da da uygulanmaya başlandı. Uzun bir araştırma sonucunda dünyada kendi aşısını üreten 9.ncu ülke olduk. Bu aşı ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmış oldu. Covid -19 pandemisine karşı TURKOVAC aşısıyla daha güçlüyüz. Şu an  Elazığ’da Fethi Sekin Şehir Hastanemizde gece saat 12 ‘e kadar aşı sırası gelen bütün vatandaşlarımız, randevulu randevusuz aşılarını yaptırabilirler. TURKOVAC aşısına güvenimiz tamdır. Bunu bütün vatandaşlarımıza gönül rahatlığıyla önermekteyim. Özelikle şuana kadar hiç aşı yaptırmamış vatandaşlarımız 1. ve 2. doz aşılarını TURKOVAC olarak yaptırsınlar. Daha önce 1 ve 2. dozu Biontech veya Sinovac olarak yaptıran vatandaşlarımız da hatırlatma dozu olarak 3. ve 4. dozu TURKOVAC yaptırabilirler. İl ve ülke olarak tedbirler aldık. Buna birkaç örnek vermek istiyorum. İlimiz genelinde 200 noktada aşı uygulama merkezi kurduk. Üniversite hastanesi, özel hastaneler, kamu hastanelerinin tamamında saat 24.00‘a kadar aşılamalar yapılmakta. Yine ilimizdeki 2 AVM’ de, Havalimanında ve eski Valilik binası önünde stant açtık. Pandeminin başından bu yana filyasyon ekiplerimiz sahada hizmet vermektedirler. Vakalarımıza en kısa zamanda ulaşıp, gerekli tedavileri yapılmakta ve hızlı bir şekilde sağlık hizmeti almalarını sağlanmaktadır” dedi.

Alınan tedbirler sayesinde pandeminin en yoğun olduğu dönemlerde bile Elazığ olarak hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Prof. Dr. POLAT “ Bu aldığımız pandemideki tedbirler yerini bulmuş olacak ki, 2 yıl boyunca pandeminin en yoğun olduğu dönemlerde bile il olarak hiçbir sıkıntı yaşamadık. Hasta sayımız artsa bile gerek yoğun bakımda, gerekse serviste hiçbir sıkıntı yaşamadık. Tabi ki normal sağlık hizmetlerini de sürdürmeye devam ettik. Aynı zamanda diğer ilerden gelen Covid-19 hastalarını da hastanelerimizde kabul ettik. Tabi bundan Elazığ’ın sağlıkta bir merkez olmasının gerek yatak, gerek personel ve doktor sayısı açısından Türkiye ortalamasının üstünde olmasının çok büyük faydası oldu. İlimiz genelinde hastanemize pandemi hastalarına ayrılan servis yatak sayımız 276, yoğun bakım yatak ayımız 81’dir. Şuan yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 21, yine servis olarak ayırdığımız yataklarımızın doluluk oranı yüzde 38’dir. Birkaç ay önce bu oranlar daha yüksekti. Geldiğimiz noktada yarı yarıya bir düşüş oldu.İlimiz aşılama oranında yüzde 69,2. Merkez ilçemizde 2. doz aşılarını tamamlayan kişi oranı yüzde 68’dir. Ağın’da yüzde 81, Alacakaya’da yüzde 68, Arıcak’ta yüzde 65, Baskil’de yüzde 69, Karakoçan’da yüzde 55, Keban’da yüzde 74, Kovancılar’da 52, Maden’de yüzde 74, Palu’da yüzde 52, Sivrice’de yüzde 71’dir. Alınan tedbirler ve sağlanan olumlu gelişmelere karşın aşılamada Elazığ olarak sarı renkte olmamız bizleri üzmektedir. Haritada olduğumuz yer emeğimizin karşılığı değil. TURKOVAC aşımız uygulamaya konmuşken bu fırsatı kaçırmayın, lütfen aşılarınızı yaptırın. Artık genç vefat sayılarında ilimizde artış var. Bunların tamamına yakını aşısını hiç yaptırmamış ya da eksik yaptırmış. Yakınları ile görüştüğümüzde o kadar pişmanlar ki, vicdan azabı duyuyorlar. Keşke anneme, babama veya çocuğuma bu aşıyı yaptırsaydım diyorlar. İnanın vicdan azabı çekiyorlar" şeklinde ifade etti.

YAZILI BASIN          :
https://www.haber7.com/elazig/3179284-il-saglik-muduru-acikladi-elaziga-omicron-ugramadi
https://www.haberturk.com/elazig-haberleri/93450979-il-saglik-muduru-prof-dr-polat-elazigda-herhangi-bir-omicron-vakasi-tespit-edilmediil
https://www.elazigsonhaber.com/gundem/mudur-polat-elazigda-herhangi-bir-omicron-varyanti-tespit-edilmedi-h95851.html
https://beyazgazete.com/haber/2022/1/4/il-saglik-muduru-prof-dr-polat-elazig-da-herhangi-bir-omicron-vakasi-tespit-edilmedi-6388481.html
GÖRSEL BASIN       :


  • 3.JPG
  • 2.JPG
  • 1.JPG