İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit Polat Vatandaşları Uyardı; Her An Yeni Vaka Sayılarına Dahil Olabilirisiniz
08 Şubat 2022

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, pandeminin Elazığ’da yeniden tırmanışa geçtiğini belirterek, vatandaşların bir an önce rehavet ortamından uzaklaşarak, aşı olmalarını maske, mesafe ve hijyenden oluşan tedbirlere ciddiyetle uymaları çağrısında bulundu.

Yaşlılar ve kronik hastalar başta olmak üzere tüm kesimlerin risk altında olduğunu belirten Prof. Dr. Cahit POLAT “ Elazığ, 22-28 Ocak arasında vaka yoğunluğu yönünden bir önceki haftaya göre en çok artış gösteren iller arasında yer almaktadır. Evet, pandeminin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeniden tırmanışa geçtiği gerçeğini biliyoruz. Ancak bulaş hızı yüksek olan yeni varyantlarla birlikte ilimizdeki artış ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bu durum bizleri kaygılandırmaktadır. Ancak bu kaygıyı sadece bizlerin değil tüm vatandaşlarımızın taşıması gerekir. Çünkü pandemi ile mücadelenin en etkin yolu bireysel tedbirlerdir. Bu tedbirlerin başında ise aşı, maske, mesafe ve hijyen gelmektedir. Geldiğimiz noktada ise bu tedbirlere tüm zamanlardan daha çok ihtiyaç duymaktayız. İl Sağlık Müdürlüğü olarak tüm tedbir ve kolaylığı sağlamamıza rağmen aşılamada istediğimiz hedeflere hala ulaşamadık. Aşı haritasında sarı renkteyiz ve arzu ettiğimiz mavi kategoriye hala ulaşmış değiliz.  Oysa almış olduğumuz pandemi tedbirleri kapsamında ekiplerimiz aşı için köy köy, mahalle mahalle, ev ev dolaşarak bir kişinin bile aşı talebini kar kış demeden yerine getirmektedir. Amacımız bir an önce vatandaşlarımızı aşı ile koruma altına almaktır” şeklinde konuştu.

Elazığ’ın sağlık yatırımları alanında bölge birincisi olduğunu belirten İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT “ İlimiz, kendi bölgesinde vatandaşlarının sağlığına en çok yatırım yapan ilerin başında gelmektedir. Bu alanda birinci sıradayız. Buna rağmen pandemi yoğunluğu ve aşılamada geride olmamız anlaşılır değildir. Özellikle tıbbi gerekçelerden yoksun olarak aşıya direnç gösteren vatandaşlarımızın kararsızlıkları ilimizi riskli iller arasına koymuştur. Ülkemizde uygulanmakta olan tüm aşılara güvenimiz tamdır. Özellikle yerli üretim aşımız Torcovac’ın etkili ve güvenli olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Tüm vatandaşlarımıza ülkemizin gücü olan yerli aşımızı rahatlıkla öneriyoruz. Vatandaşlarımız Turcovac’a 1.ve 2.doz olarak başlayabilecekleri gibi hatırlatma dozu olarak yaptırabilirler. Burada vatandaşlarımıza  bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Başta aşı olmak üzere pandemi tedbirlerine harfiyen uyun, maskesiz dolaşmayın, zorunlu olmadıkça kalabalıklara girmeyin ve yakın mesafelerden kaçının ” dedi.

YAZILI BASIN          :

GÖRSEL BASIN       :