1-7 Mart Deprem Haftası Kapsamında Umke ve 112 Ekiplerimizin Katıldığı Tatbikat Göz Doldurdu
05 Mart 2022

İçişleri Bakanlığı tarafından 2022 yılının 'Tatbikat Yılı' olarak ilan edilmesinin ardından 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ' da ki tüm okullarda eş zamanlı deprem ve yangın tatbikatları gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı UMKE ve 112 ekipleri ile birlikte AFAD ve İtfaiye ekiplerinin ortak organizasyonu ile gerçekleştirilen  tatbikatı İlimiz Valisi Dr. Ömer TORMAN, başta olmak üzere Elazığ Belediye Başkanı Şahin ŞERİFOĞLU, İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, İl Emniyet Müdürü Celal SEL, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet YİĞİT, diğer kamu kurumlarının yöneticileri, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı. -

Senaryo gereği kentte meydana gelen deprem sonrası Ahmet Kabaklı Fen Lisesi'nde hasar meydana geldi ve yangın çıktı. Okul, personeller tarafından boşaltılırken olay yerine AFAD, UMKE, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Depremde yaralanmış vatandaşlar UMKE'nin müdahalesi ve AFAD'ın yardımıyla tahliye edilerek hazır bekletilen 112 sağlık ekiplerine teslim edildi. Çıkan yangın ise itfaiye ekipleri tarafından söndürülerek kontrol altına alındı. Güvenlik tedbirlerinin en üst seviyede tutulduğu tatbikat gerçeği aratmadı.

UMKE’ nin  ülkenin en önemli gücü olduğunu belirten ilimiz Valisi  Dr. Ömer TORAMAN tatbikat ile ilgili yaptığı açıklama da” Bu çerçevede bugün Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığımızın katılımıyla 81 ilde bütün okullarımızda eş zamanlı bir deprem tahliye tatbikatı icra edildi. Bizde Ahmet Kabaklı Fen Lisesinde deprem tatbikatına iştirak ettik. Elazığ ülkemizde büyük depremlerden bir tanesini yaşamış bir şehirdir. Dolayısıyla depremin acısı ve tahribatı zihinlerde halen canlı bir durumda fakat deprem ülkenin ve bulunduğumuz coğrafyanın bir gerçeği olduğundan hareketle muhtemel sonraki depremlere karşı sürekli tedbirli ve teyakkuzu olmamız gerekiyor. Geçen yıl bakanlığımız tarafından afetlere karşı eğitim yılı ilan etmişti ve bir seferberlik ruhuyla bütün vatandaşlarımıza afet eğitim konusunda bilgiler aktarılmıştı. Onların da eğitimleri yoğun bir şekilde uygulanmıştı. Bu senede tatbikat seferberliğiyle inşallah bu edindiğimiz bilgilerimiz pratiğe dökerek muhtemel bir afette nasıl hareket etmemiz gerektiğini ve nasıl müdahale etmemiz gerektiğini pratiğini geliştireceğiz. Bugün ki tatbikatta okulumuzda olduğu için Milli Eğitimde görevli idarecilerimiz bu konularda özel eğitim almış personellerimizin ilk yönlendirmesiyle tahliye olduktan sonra AFAD ekiplerimizin ilk müdahalesini izledik. UMKE ekipleri, hakikaten ülkenin önemli bir gücüdür hepsi birer kahramandır. Görev yaptıkları her yerde çok büyük başarılara imza atmışlardır onların müdahalelerini izledik. Son olarak da depreme bağlı olarak meydana gelen yangın risklerine karşı da oldukça kuvvetli olan Elazığ Belediyesi itfaiye teşkilatımızın müdahalelerini izledik. Son olarak da öğrencilerimiz güvenli bir şekilde tekrar okullarına döndü" dedi.


  • 375ba51f-2c07-4ac8-8b52-2929f3e0cdad.jpg
  • 6e0fec98-c9a4-44d4-8395-f5c1ed400696.jpg
  • 2d5a64d1-d8f4-4577-889b-3af6b636956c.jpg
  • 356fcb71-0e89-4553-8fd0-f0b3d2c8e8fa.jpg