İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit Polat; Pandemi İle Mücadelemize Aşı İle Devam Ediyoruz
23 Mart 2022

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, Kovancılar ve Karakoçan Devlet Hastanelerine ek olarak tüm Aile Hekimliklerinde de TURKOVAC aşı uygulamasına başlandığını belirterek, aşı olmaları yönünde vatandaşlara bir kez daha çağrıda bulundu.

Salgınla mücadelede yeni bir döneme geçildiğini belirten Prof. Dr. POLAT “ Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de salgının düşme eğiliminde olduğunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu üyelerinin görüşleri doğrultusunda maske, HES kodu, test ve karantina kuralarında daha rahatlatıcı kararlar alınmış ve yeni bir döneme girilmiştir. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki bu olumlu gelişmelerin sağlanmasında maske, mesafe ve kişisel temizliğin yanından aşı uygulamasının çok büyük etkisi vardır. Onun için pandemi ülke genelinde bitmediği sürece aşı silahımızı elden bırakmamalıyız. İl Sağlık Müdürlüğü olarakta aşılama hizmetlerimizi gevşetmeden sürdürmekteyiz. Daha öncede açıkladığımız gibi yerli aşımız TURKOVAC ile şimdi daha rahat ve güvendeyiz. Şimdiye kadar hiç aşı yaptırmamış vatandaşlarımız 1. ve 2. doz aşılarını TURKOVAC olarak yapabilecekleri gibi, daha önce 1 ve 2. dozu Biontech veya Sinovac olarak yaptıran vatandaşlarımız, hatırlatma dozu olarak 3. ve 4. dozu TURKOVAC yaptırabilirler. Biontech ve Sinovac aşı türünde olduğu gibi TURKOVAC aşı noktalarımızı da her geçen gün daha da yaygın hale getiriyoruz. Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanemize ilave olarak Kovancılar ve Karakoçan Devlet Hastanelerinde devam eden TURKOVAC aşı uygulamamıza şimdi de tüm Aile Hekimliklerimizi dahil etmiş bulunmaktayız. Vatandaşlarımız bağlı oldukları Aile Hekimliklerinden rahatlıkla aşı olabilirler. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ilimiz genelinde AVM ve bir çok resmi kurum dahil olmak üzere 200 ayrı noktada randevulu/randevusuz aşı yapmaktayız ve bu uygulama kamu hastanelerinde gece saat 24.oo’e kadar devam etmektedir. Ayrıca aşı temini yönünde de harhangi sıkıntımız yoktur. ” dedi.

Elazığ olarak aşılamada istenilen hedefe ulaşamadıklarını belirten İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT “ Aşı karşıtlığı ve kararsız vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün azalsa da aşılamada hala Türkiye ortalamasının altındayız. Şimdiye kadar ilimizde toplam 852.329 adet aşı yapılmıştır 1.Doz aşı yapılan kişi sayısı 355.037, 2. Doz aşı 325.325 ve 139.202’ kişiye de 3.doz aşı yapılmıştır. Bu veriler sonucunda ilimizdeki 2. doz aşılanma oranı %70,7’ya yükselmiştir. Ancak  Türkiye 2.doz aşı oranının % 85,27 olduğunu da unutmamalıyız. Bu verilerin il ve ilçe bazındaki dağılımına gelince ;  Merkez %70.07, Ağın %84.55, Alacakaya  %75.76, Arıcak %66.49, Baskil  %79.30, Karakoçan  %62.75, Keban %78.97, Kovancılar %61.99, Maden %80.00, Palu    %62.63  ve Sivrice  ilçemizde % 78.78 düzeyinde aşı yapılmıştır. Ayrıca şu an pandemi yoğun bakım yatak doluluk oranımız da %49.3’tür. Görüldüğü gibi aşılama verilerimiz istenilen düzeyde değildir. Burada aşılarını yaptırmaları ve tamamlamaları yönünde vatandaşlara bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Eğer geldiğimiz noktada daha az pandemiden söz ediyorsak, bunda aşılamanın çok büyük katkısı vardır. Lütfen aşı olun. Çünkü pandemi mücadelesi bundan sonra aşı ile verilecektir. Bununla birlikte maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz. Maskeyi gerektiğinde hemen takmak üzere yanımızda taşıyoruz. Özellikle büyüklerimizle, kronik hastalarla bir aradayken maske günlük hayatımızın vazgeçilmezi olmaya devam edecektir” şeklinde ifade etti.

YAZILI BASIN     :

GÖRSEL BASIN :