1-7 Mayıs 2022 Trafik Haftası
30 Nisan 2022

1-7 Mayıs 2022 Trafik Haftası

Hayatımızın merkezinde olan trafik, günümüz dünyasında ne yazık ki insan hayatını tehdit eden küresel bir sorun haline gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre, trafik kazaları; dünyada her yıl ortalama 1 milyon 350 bin insanın hayatını kaybetmesine ve 78 milyon insanın da yaralanmasına sebep olmaktadır.

Ülkemizde sağlık ve ulaştırma altyapısında elde ettiğimiz gelişmeler hem kaza sayıları hem de yaşanan can kayıplarının azalması üzerinde etkili olmuştur.

Karayolu trafik güvenliğini trafik sistemindeki tüm aktörlerin ortak sorumluluğu olduğu kabul eden “Güvenli Sistem Yaklaşımı”na dayalı “2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı” 03.02.2021 tarihli Resmi Gazete’de 2021/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi olarak yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Eylem planında Bakanlığımız işbirliği yapılacak kuruluş olarak yer almaktadır.

Yapılacak farkındalık faaliyetlerinde kullanılmak üzere T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nce hazırlanmış ve iletilmiş olan “Yol Kullanıcılarına Yönelik Trafik Güvenliği Kamu Spotları”na
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFBWYYlRMEj5anqq4GsQR3_VzuUsc8OfL linkinden ulaşabilirsiniz.

Trafik kazalarının önlenmesi için alınabilecek tedbirler nelerdir?

1.     Hız limitlerine uyulması

Uygun hızlarda araç kullanmak: tehlikeli durumları fark etmek için sürücüye daha çok zaman tanır, tehlikeli duruma tepki verilirken aracın kat ettiği mesafeyi azaltır, diğer yol kullanıcılarının, aracınızın hızını tahmin edebilme ve çarpışmadan kaçınma imkânını artırır ve aracın kontrolünü kaybetme riskini azaltır.

2.     Emniyet kemeri kullanma

Doğru takılmış bir emniyet kemeri: çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntının azalmasını sağlar, kaza anında meydana gelen çarpma etkisini tek noktada toplamayıp, vücut yapısındaki en güçlü noktalara yöneltir, çarpma/çarpışma anında koltuktan fırlamayı engeller, hassas ve en önemli organların yer aldığı kafa ve omuriliğin herhangi bir yere çarpmasını önleyerek hayati organları korur.

3.     Dikkatiniz dağınık iken araç kullanmama

Araç kullanırken telefon görüşmesi yapmak genel olarak sürücülerin dikkatinin dağılmasına neden olmaktadır. Araba sürerken telefon kullanımı kaza meydana gelme riskini yaklaşık 4 kat arttırmaktadır. Araba sürerken mesajlaşmak kaza riskini ise yaklaşık 23 kat arttırmaktadır. Dikkatinizi dağıtacak bir mesaj, elinizi direksiyondan ayırıp telefona götürmenin bedeli hayatınız olabilir. Dikkatinizi yola ayırın.

4.     Alkollü araç kullanmayın

Alkollü araç kullanımı ciddi yaralanmalı veya ölümlü trafik kazası meydana gelme riskini önemli derecede arttırmaktadır.

5.     Kask kullanımı

Motosiklet ve bisiklet kazalarında kafa yaralanmalarını ve ölümü azaltan tek etkili yoldur.

6.     Çocuk Koruma Sistemleri Kullanımı

Araç çocuk koltuğu kullanmak: hızlı çarpma etkisi esnasında kademeli yavaşlamayı sağlar, çarpma sonrası aracın durmasıyla, aracın mevcut hızıyla ilerleyen çocuğun bedeninin de durmasını sağlar ve çocuğun başka nesnelere (insana, zemine veya diğer araçlara) çarpmasını engeller. Çarpma etkisini vücudun belli bir kısmına yönlendirmeyip, bu etkiyi vücudun daha güçlü bölgelerine (kalça kemiği, sırt ve omuz) dağıtarak çarpma etkisini azaltır.

Can kaybını önlemek için bu yolda birlikteyiz.

Öncelik Güvenli Trafik.