İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit Polat Vatandaşları Güneş Çarpmasına Karşı Uyardı
09 Haziran 2022

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT içinde bulunduğumuz yaz aylarında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine vatandaşları güneş çarpmasına karşı uyardı.

 Güneş çarpmasının ölüme kadar gidebileceğine belirten İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. POLAT, Güneş çarpmasına maruz kalmamak için 11.00 ile 15.00 saatleri arasında mümkün olduğu sürece dışarı çıkılmaması gerektiği , kapalı ortamlarda vakit geçirilmesi, çıkılacaksa ince ve açık renkli kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Önümüzdeki bir hafta boyunca sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini söyleyen Prof. Dr. POLAT, “Güneş normalde D vitamini sentezinin ana kaynağıdır. Bağışıklık sistemimiz destekleyen, onun dışında mutluluk hormonunun sentezlenmesine kadar birçok faydası bulunmaktadır. Ancak bu faydalarının yanı sıra yüksek maruziyet ve yüksek sıcaklıklarda sağlığa zarar da verebilmektedir. Karşılaşabileceğimiz en önemli sıkıntılardan bir tanesi güneş yanıkları ve güneş çarpmasıdır. Güneş yanıkları çok ciddi yanıklar olmadığı halde kişinin hayat konforunu ciddi bir şekilde etkilemekte ve ağrıya neden olmaktadır. Güneş çarpması ciddi düzeyde ortaya çıktığı takdirde acil olarak tedaviye başlanmalıdır dedi.”

Güneş çarpmasının beyin ödemine kadar ilerleyebileceğini belirten İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT” Güneş’e maruz kalmanın uzun vadeli etkiler arasında güneş çarpması, ciddi cilt yanakları haricinde cilt kanseri riskini de taşımaktadır. Güneş ışınlarının dik vurduğu açılarda ultraviyoleye yüksek dozda maruz kalındığını bilmekteyiz. Güneş çarpmasına maruz kalmanın başlıca belirtileri halsizlik, bitkinlik, yoğun çarpıntı, baş ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda yapmamız gereken şey, en yakın sağlık kuruluşuna ve acil servise başvurmaktır. Burada artık oran olarak ağızdan alacağımız sıvı miktarı vücudumuzda yeterli sıvı dengesi oluşturmayacağı için belki damar yolundan bir sıvı takviyesi tercih edilebilecektir. Bununla birlikte ortaya çıkacak bulantı, kusma, yarım saat dinlenmekle geçmeyen çarpıntı, yoğun baş ağrısı, şiddetli halsizlik hali özellikle görülürse bu kişileri bebek, çocuk ve yaşlı bireyler ise mutlaka acil servise başvurmalarını öneriyoruz. Güneş çarpması beyin ödemi ve ölüme kadar ilerleyebilecek bir durumdur.” diye konuştu.

Mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklardan korunmak kadar vücudu desteklemenin de önemli olduğunu belirten Prof. Dr. POLAT” Bir takım güneş kremleri kullanılabilir. Az önce bahsettiğimiz gibi açık renk, havadar kıyafetler, ince kıyafetler tercih edilebilir. özellikle bol bol su içilmesi gerekiyor. Bu bütün güne yayılacak şekilde mümkünse  bunun çoğu gündüz olması kaydıyla en az 2,5 litre su tüketilmesini öneriyoruz.” şeklinde ifade etti.

YAZILI BASIN    :
http://www.bakishaber.com/havalar-isindi--korkutan-uyari-geldi----gunes-carpmasi-olume-kadar-gidebilir---238957.html