İl Sağlık Müdürlüğümüzün 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü Büyük Beğeni Topladı
31 Ekim 2022

1-31 Ekim Meme Kanseri Ayı kapsamında vatandaşları bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak üzere İl Sağlık Müdürlüğümü ile Fırat Üniversitesi Ebelik Öğrenci Topluluğu işbirliğinde etkinlik düzenlendi.

27.10.2022 Perşembe günü Öğretmen Evi önünde stant çalışması ile başlayan ve vatandaşlarımız tarafından alkış ve beğeniyle izlenen etkinliğe İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Başkanları, idareciler, birim sorumlusu hekimler, sağlık çalışanları, Fırat Üniversitesi Ebelik Öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Öğretmen Evi önünde açılan stant ve çeşitli broşürler eşliğinde kanser tarama programı hakkında bilgilendirme yapan katılımcılar pembe maskeler, fularlar, kurdele, afiş ve balonlarla Kültür Park’a doğru yürüyüşe geçti. Meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla Kültür Park’ta toplanan katılımcılar, öğrencilerden oluşturdukları kurdele figürü ile dikkat çekti.

Hem etkinlik hem de İl Sağlık Müdürlüğümüzün kanser taramaları hakkında bilgi veren Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir KANTARCIOĞLU yaptığı açıklamada” Bilindiği üzere, kanser ülkemizde ve dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Küresel olarak yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşmektedir. Yine ülkemizde görülen ilk 5 kanser türü dünyadaki ve diğer gelişmiş ülkelerdeki ile benzer özellikler göstermektedir. Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de erkeklerde trakea, bronş ve akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri en sık görülen kanser türleridir” dedi.

Meme Kanseri ve diğer kanserlere dikkat çekmek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Dr. KANTARCIOĞLU “ 6 bine yakın kişiye meme kanserini taraması yaptık. Ayrıca 4 bin 500 kişiyi de Mobil Kanser Aracımızda taradık. Onun dışında yaklaşık 3 bin kişinin de kolorektal kanser yönünde taraması   yapıldı. Bunlarla birlikte  yaklaşık 6 bin civarı kişiyi de rahim kanserine yönelik taradık. Geçen yıl pandemi olmasına rağmen Elazığ olarak Türkiye’de kanser taramalarında ilk sıradaydık. İlimizde Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında, Sağlıklı Hayat Merkezi Kanser Erken Teşhis ve Tarama Birimlerinde (SHM-KETEM)  30-65 yaş arası kadınlara HPV-DNA testi ile Serviks (Rahim ağzı) kanseri,40-69 yaş arası kadınlara mamografi çekimi ile Meme kanseri,50-70 yaş arası kadın ve erkeklere Dışkıda gizli kan (G.G.K) tetkiki ile Kolorektal (barsak) kanseri taraması yapılmaktadır. İlgili yaş grubunda bulunan herkes rahim ağzı ve kalın bağırsak, meme kanseri taramalarını SHM-KETEM’ lerin yanı sıra Aile Sağlığı Merkezlerimizde ücretsiz olarak yapmaktayız. Bunun için erken teşhis çok önemlidir.  Halkımızı bu taramalara davet ediyoruz. Mutlaka taranmalarını yapsınlar” şeklinde konuştu.

YAZILI BASIN      :
https://www.haberturk.com/elazig-haberleri/29270726-elazigda-meme-kanseri-farkindaligi-icin-yuruyus-duzenlendi
https://elaziggundem.com/elazig-da--meme-kanseri-farkindalik--yuruyusu/2880/
https://www.vangolutv.com.tr/haber/elazigda-meme-kanseri-farkindalik-yuruyusu-52097.html
https://www.ajansmanisa.com/haber-2037513-elazig-da-meme-kanseri-farkindalik-yuruyusu
https://www.diyadinnet.com/elazig-da-meme-kanseri-farkindalik-yuruyusu-h37524/
GÖRSEL BASIN    :

  • 8.jpg
  • 7.JPG
  • 6.jpg
  • 5.jpg
  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 2.jpg
  • 1.jpg