İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit Polat; İlimizdeki Özel Ve Kamu, Tüm Sağlık Tesislerimizle Hazır ve Teyakkuz Durumundayız
08 Şubat 2023

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, 6 Şubat 2023 günü saat 04:17’de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan depremin hemen ardından ilimizdeki kamu-özel tüm sağlık tesislerimizde alınan tedbirler hakkında bir açıklama yaptı.

Olası duruma hazırlıklı ve teyakkuza geçtiklerini belirten İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT yaptığı açıklama da “  Hastane yöneticilerimizle derhal iletişime geçtik. Acil servisler ameliyathaneler ve yoğun bakımlarda kapasite artırıldı ve  tüm sağlık personelini görev alanlarına çağırdık. İlk anda ilimizde bir enkaz veya olumsuz durum olmamakla birlikte tüm sağlık tesislerimiz hazır duruma getirilmiştir” dedi.

İl dışında yaralı almaya başladıklarını belirten İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. POLAT” 07.02.2023 tarihi itibari ile ilimizdeki tüm sağlık tesislerine 109’u il dışından olmak üzere toplam 396 hasta baş vurusu aldık.. Bu başvuruların çoğunluğunu korku, panik, yüksekten atlama sonucu oluşan yaralanmalardır. Bu hastalardan 298’i taburcu edilmiş olup, diğer hastalarımızın tedavisi devam etmektedir. Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde meydana gelen 2. Depremden sonra ise ilimizde meydana gelen göçükte 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Sağlık Bakanlığımızın ve Sayın Valimizin koordinasyonu ile depremden etkilenen çevre illerimizin İl Sağlık Müdürleri ile iletişime geçilerek ihtiyaçlarına göre; Malatya, Diyarbakır ve Adıyaman illerimize 22’si uzman doktor olmak üzere toplam 115 personel, 23 ambulans 2 UMKE aracı, 3 UMKE Lojistik aracı, 2 Sahra Hastanesi, çeşitli tıbbi sarf malzeme ve ilaç, sevki yapılmıştır. Bununla birlikte Malatya ilindeki hastanelere gıda ve yemek yardımı yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Depremden etkilenen İllerimize Sağlık Bakanlığı ile sürekli iletişim halinde gerekli destekler verilmektedir. Malatya ilimizden özellikle acil ameliyat olması gereken 36 hasta, ambulanslarımızla taşınarak Fethi SEKİN Şehir Hastanesi, Fırat Üniversitesi Hastanesi ve Özel Hastanelerimize yatışları sağlanmıştır. İlimizde 2020 yılında ve bugün yaşadığımız depremlerde sağlık alt yapımızın güçlü olması, sağlık hizmeti sunmamızda elimizi oldukça güçlendirmektedir. Özellikle 2018 yılında ilimizde hizmete açılan Fethi SEKİN Şehir Hastanesi’nin sismik izalatör sistemine sahip olması, deprem anında bile kesintisiz sağlık hizmeti sunmaya imkân sağlamış, personelimiz ve hastalarımızın kendilerini güvende hissetmeleri, sağlık hizmeti sunumunda önemli rol oynamıştır. Bu da Şehir Hastanelerinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Yine köklü bir geçmişe sahip olan Fırat Üniversitesi Hastanesi ve Özel Hastanelerimiz depremde önemli rol oynamıştır. İlimizde mevcut tüm hastanelerin fedakârca çalışan yönetici ve sağlık çalışanlarına çok teşekkür eder, Ülkemizde bir daha böyle acı olayların yaşanmaması temennisi ile depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” şeklinde ifade etti.