İl Sağlık Müdürlüğümüzün Dünya Tütünsüz Günü Etkinlikleri Devam Ediyor
05 Haziran 2023

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından “31 Mayıs Günü Dünya Tütünsüz Günü” ne dikkat çekmek tütün ürünü kullanımının insan sağlığına ve doğaya verdiği zararlar konusunda farkındalık ve bilinç oluşturmak üzere devam eden etkinliklerimizin 2.ncisi Hazar Gölü sahil şeridinde gerçekleştirildi.

Daha önce ilimiz Kültür Park ve kent merkezindeki bir AVM’ de "Zehire Değil Gıdana ve Geleceğine Yatırım Yap" teması ile gerçekleştirilen etkinliğimizin bu bölümünde ise “İzmarit Değil Tohum At” ve “Doğaya Daha Yakından Bak” temaları işlendi ve “Sağlığımız İçin Elazığ’da Dumansız Hava Sahasına Bir Destek de Sizden” bez afiş baskı ile üst düzeyde farkındalık oluşturuldu.

 “Hayatını Değil, Sigaranı Söndür”, “Sağlıklı Olmak Hakkınız” yazılı pankartlarla vatandaşlara mesaj verilen etkinliğe;  İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, Hizmet Başkanlarımız, Fırat Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyeleri, asistan ve intörn hekimler, Müdürlüğümüzün ilgili birim sorumluları ve çalışanları ile Sivrice TSM personelimiz ve gönüllü vatandaşlar katıldı.

 Düzenlenen etkinlik hakkında bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT” İnsan sağlığı için ölümcül etkileri olan tütün, beraberinde önemli ve yıkıcı çevre kirliliğini de getirmektedir. Bu kirlilik sadece soluduğumuz havayı değil, içtiğimiz suyu da  etkilemektedir. Zaten bilindiği üzere doğrudan tütün kullanımı kanser, felç ve kalp krizinin yanı sıra kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi solunum yolu rahatsızlıkları dâhil olmak üzere birçok hastalığın önde gelen nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigara her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden olurken dünya kaynaklarına ve doğaya da zarar veriyor. Kendi sağlığımız ve sigara dumanına maruz bıraktığımız sevdiklerimiz için sigarayı bırakmamız gerekiyor. Bu konuda vatandaşlara kalıcı mesaj vermek için Hazar Gölü’nü seçtik ve burada etkinlik düzenledik. Bir önceki günde yine aynı konu ve duyarlılıkla kent merkezindeki Kültür Park ve bir AVM’de stant çalışması yaptık. Çalışanlarımız ile birlikte temiz çevre, temiz su ve temiz hava sloganı ve gönüllülük esasına dayalı düzenlediğimiz etkinliğimize başta Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri ve ilgili bölümlerden asistan ve intörn arkadaşlarımız ile vatandaşlarımız bize katıldılar ve bizi desteklediler. Bura da kendilerine çok teşekkür ederim. Çevre temizliğine katkı sunmak üzere birlikte topladığımız çöplerle vatandaşlara insan sağlığı ve yaşanabilir temiz doğa mesajını vermeye çalıştık. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde ifade etti.

YAZILI MEDYA         :
https://www.memleket.com.tr/elazigda-dunya-tutunsuz-gunu-etkinlikleri-suruyor-2238585h.htm
https://www.elazighakimiyethaber.com/dumansiz-hava-sahasina-destek-icin-hazar-golu-kiyisinda-izmarit-topladilar/86303/
https://beyazgazete.com/haber/2023/6/2/elazig-da-dunya-tutunsuz-gunu-etkinlikleri-suruyor-6808138.html
https://www.bursaburada.com/elazig-da-dunya-tutunsuz-gunu-etkinlikleri-suruyor/141637/
GÖRSEL MEDYA       :

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg