İl Sağlık Müdürlüğümüze Bağlı Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde Cübbe Giyme Töreni Düzenlendi
04 Kasım 2023

İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Fethi Sekin Şehir Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 2023-2024 Akademik Yükselme, Öğretim Üyeleri Cübbe Giyme ve Belge Taktim Töreni düzenlendi.

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit Polat’ ın Profesör unvanı ile cübbe giyerek, belge aldığı törene Elazığ Valisi Ömer Toraman, AK Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, akademisyenler ve kurum yöneticileri katıldı.

Törende kürsüye davet edilen İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit Polat, Şehir Hastanelerinin Sağlık Bilimleri Üniversitesine afiliasyonu sayesinde sağlık hizmetlerindeki kalitenin daha da arttığına dikkati çekti.

Elazığ’daki sağlık tesisleri ve sunulan hizmetlerin genel değerlendirmesini yapan Prof. Dr. Polat “ Elazığ, sağlık konusunda oldukça iyi ve iddialı bir yerdedir. Fethi Sekin Şehir Hastanemiz  Fırat Üniversitesi, Araştırma Hastanesi ile birlikte hem ilimize hem de başta Tunceli, Bingöl, Muş olmak üzere  çevre illere hizmet vermektedir. Elazığ'da Üniversite, Şehir Hastanesi, Ruh Sağlığı Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, 4 özel hastane, ilçelerde 6 devlet hastanesi olmak üzere 14 hastanemiz var. 10 bin 640 toplam sağlık personelimiz, 790 uzman hekimimiz, 488 pratisyen hekimimiz var. Yatak oranı açısından 3 bin 708 yatağımız ve 540 yoğun bakımımız var.  Elazığ'da yatak oranımız, Doktor, Ebe, Hemşire ve diğer sağlık personelleri açısından, nitelikli yatak sayısı, acil sağlık hizmetleri, Ambulans sayısı ve acil sağlık hizmetlerinde vakaya erişme oranı açısından Sağlık Bakanlığımızın belirlediği standartlarda ve Türkiye ortalamasının çok üstünde hizmet vermekteyiz" şeklinde konuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın, şehit polis memuru Fethi Sekin'in kahramanlığını İzmir’de gösterdiğini, adının verildiği hastanenin de 6 Şubat depremlerinde bölge illerinden gelen depremzedelere kesintisiz sağlık hizmeti vererek kahramanlığını gösterdiğini belirtti.

 

Aydın, "Eğer Sağlık Bilimleri Üniversitesi olmasaydı burada insan kaynağını oluşturmak anayasal olarak mümkün değildi. Yani devlet hastanelerinde, eğitim araştırma hastanelerinde anayasa gereği YÖK'e bağlı bir kuruluş olmadığı sürece kimseye doçentlik ya da profesörlük akademik kadrosunu vermek mümkün değildi." diye konuştu.

Törende bir konuşma yapan AK Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş, Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nin kurulduğu günden bu yana hem sağlık hem de eğitim alanında büyüyerek hizmet vermeye devam ettiğini belirtti.

Hastanenin daha kaliteli hizmet vermesi için hep birlikte çalışmaya devam edeceklerini aktaran Keleş "Pandemi sürecinde Şehir Hastanesi'nin sadece Elazığ'a değil bölgeye nasıl hizmet verdiğini hep birlikte gördük. Yine özellikle 6 Şubat'ta, asrın felaketi dediğimiz depremi yaşadık ve o depremlerde Şehir Hastanemiz özellikle deprem bölgesinden 1000'e yakın hastayı burada misafir etti, 24 saat sizlerle beraber çalıştık ve o sınavdan da başarıyla geçti. Böyle baktığımız zaman bugün şehir hastanelerinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz" dedi.

Daha sonra kürsüye davet edilen Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman yeni akademik kadrolarını alan doktorları tebrik ederek, bu ünvanları ve başarıları almanın kolay olmadığını söyledi. Hastanelerin hastalara şifa dağıtmasının yanı sıra eğitim ve bilimsel araştırma fonksiyonu da gördüğünü ifade eden Toraman, doktorların bir yandan sağlık hizmeti verirken öte yandan akademik çalışmalar ve yayınlar yapmalarının taktire şayan olduğunu dile getirdi.

Tören sonunda, Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent unvanı alan hekimler kürsüye davet edilerek, prtokol üyeleri tarafından cübbeleri giydirildi ve belgeleri takdim edildi.

  • 9.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 7 (1).jpg
  • 8.jpg
  • 2.jpg
  • 1.jpg