İl Sağlık Müdürlüğümüzden Bebek Ölümleri Vaka Sunumu Konulu Toplantı
19 Ocak 2024

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından, Sağlık Bakanlığı’nın 26.03.2018 tarih ve 7 sayılı genelgeleri doğrultusunda ölü doğum ve bebek ölümleri izleme sistemi ile bebek ölümlerinin tespitinin sağlanması konulu “ Bebek Ölümleri Vaka Sunum Toplantısı” düzenlendi.

17.01.2024 Çarşamba günü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Emrah GECEKUŞU’ nun başkanlığında olmak üzere, İl Sağlık Müdürlüğümüz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya idarecilerimiz, il genelinde görev yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, ÇEKÜS birim sorumlusu hekim ve çalışanlar, Aile Hekimleri, Aile Sağlığı çalışanları ile ilgili birimlerde görevli Ebe, Hemşire ve Sağlık Memurları katıldı.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı / Çocuk Yeni Doğan Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa AYDIN’ın ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket BARAN AKDENİZ’ in davetli ve konuşmacı olarak katıldığı toplantının açılış konuşmasını Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Emrah GECEKUŞU’ yaptı.

Daha sonra kürsüye davet edilen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket BARAN AKDENİZ, konu ile ilgili olarak ülke genelindeki istatistiklerin ekranda yer aldığı veriler eşliğinde sunum yaptı. İl İnceleme Kurulunda görüşülerek karara bağlanan vaka üzerinden yapılan sunumda özetle Sağlık Bakanlığı, Bebek Ölümleri İzleme Sistemi Genelgesi kapsamında bebek ölümleri tespitini sağlamanın yanı sıra her bir bebek ölümünün izlenerek, nedenini tespit etmek ve bir daha aynı nedenlerle oluşabilecek bebek ölümlerini önlemeye yönelik bilgi verdi. Soru cevap şeklinde geçen toplantının son bölümünde ise çözüm önerileri üzerinde duruldu ve karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu. 

YAZILI BASIN   :
https://www.kanal23.com/haber/elazig/elazigda-bebek-olumleri-vaka-sunumu-konulu-toplanti-yapildi-vAGKznos
https://www.elaziginsesi.com/elazig-il-saglik-mudurlugu-bebek-olumleri-vaka-sunumu-konulu-toplantisi-yapildi/16960/

  • d
  • c
  • b
  • a