İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit Polat, Kanser, Nedeni Bilinen Ölümler Arasında İkinci Sırada Yer Almaktadır
05 Şubat 2024

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Cahit POLAT, günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruyan birçok kanserin, erken tanı ve uygun tedavi ile iyileşme olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

4 Şubat Kanser Günü nedeniyle açıklamada bulunan Prof. Dr. POLAT ” Kanser, nedeni bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Görülme sıklığı her geçen yıl daha da artan kanserin öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisine de çok ağır kayıplar vermektedir. Ölüm nedenlerine bakıldığında dünya geneli için yaklaşık her 6 ölümden birinin, ülkemiz için ise her 5 ölümden birinin kanser nedeniyle gerçekleştiği görülmektedir. Dünyada her yıl yaklaşık 19 milyon kişi kansere yakalanmakta, 9.9 milyon kişi ise kanser nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Benzer seyir devam ettiği takdirde, 2040 yılında 30 milyon yeni vaka ortaya çıkması beklenmektedir. En sık görülen kanser türleri sırası ile meme, akciğer, kalınbağırsak, prostat, mide olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kanser türleri ülkemizde de ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye Kanser İstatistikleri Raporuna göre, bir yıl içerisinde 211.273 kişiye kanser tanısı konulmuştur. Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha fazla olan kanser, ileri yaşlarda görülme sıklığı da artmaktadır” dedi.

Kanserden korunma ve risk faktörlerine de değinen İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. POLAT yaptığı açıklamada “ Kanser başlıca; tütün kullanımı, yüksek kilo ve obezite, meyve ve sebze tüketmeme, yetersiz beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktöründen kaynaklanmaktadır. Tütün kullanımı, kanser gelişimi yönünden en önemli risk faktörü olup kansere bağlı ölümlerin yaklaşık %22’sinden sorumludur. Akciğer kanserinin yanı sıra özefagus, mesane, böbrek, pankreas, mide, serviks (rahim ağzı) kanserlerinden de sorumlu olduğu bilinen tütün kullanımı, hangi yaşta olursa olsun terk edildiğinde kişinin yaşam kalitesi ve yaşam süresi üzerinde anlamlı bir fark yaratmaktadır.” şeklinde konuştu.

Kanserde erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Cahit POLAT” Halkımız, korku ve ihmal gibi nedenlerle zamanında hekime başvurmuyor ve böylece tanı gecikerek tedavi güçleşiyor. Kanser, tedavisi imkansız bir hastalık olarak görülmemeli. Özellikle tedavisi mümkün olan meme ve serviks kanserinin taranması sadece şikayeti olan kişilere değil, sağlıklı kişilere de ulusal bir program çerçevesinde yapmaktayız. Bu kapsamda müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri(KETEM), Aile Sağlığı Merkezlerinde(ASM) ve Gezici Mobil Kanser Tarama Aracı ile halkımıza hizmet vermekteyiz. 40-69 yaş aralığındaki kadınlara meme, 30-65 yaş aralığındaki kadınlara rahim ağzı ve 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkeklere kalın bağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapmaktayız. Belirtilen yaş grubu aralığındaki tüm vatandaşlarımızı, kanser taramalarını ücretsiz yaptırabilmeleri için sağlık kuruluşlarımıza bekliyoruz” dedi.

GÖRSEL BASIN   :

                                                                                                                                                                                                                                                                    YAZILI BASIN        :
https://harputtimes.com/2024/02/04/il-saglik-muduru-prof-dr-cahit-polat-kanser-nedeni-bilinen-olumler-arasinda-ikinci-sirada-yer-almaktadir/
https://www.elazigmavihaber.com/il-saglik-muduru-polat-tan-kanser-haftasi-aciklamasi/5359/
https://www.elazighaberajansi.com/kanser-nedeni-bilinen-olumler-arasinda-ikinci-sirada-yer-aliyor/11171/
https://www.iha.com.tr/elazig-haberleri/il-saglik-muduru-polat-dunyada-her-yil-yaklasik-19-milyon-kisi-kansere-yakalanmaktadir-55690488
https://www.batmancagdas.com/dunyada-her-yil-yaklasik-19-milyon-kisi-kansere-yakalanmaktadir