Kovancılar İlçesinden Mobil Kanser Tarama Aracımıza Büyük İlgi
17 Mayıs 2024

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından “Erken Tanı Hayat Kurtarır” sloganıyla başlatılan kanser tarama programı başta Elazığ merkez olmak üzere ilçe ilçe devam ediyor.

Bakanlığımızın ülke genelinde başlatmış olduğu  “Ulusal Kanser Tarama Programı” çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Kovancılar İlçe Sağlık Müdürlüğü bahçesine konuşlandırılan Mobil Kanser Tarama aracı ile başlatılan taramalara yöre halkı büyük ilgi gösteriyor.

Yaklaşık 15 gündür ilçede Kanser Tarama hizmeti veren Mobil Kanser Tarama aracı ve sunulan hizmetler hakkında bilgi veren Kovancılar Devlet Hastanesi Başhekimi ve İlçe Sağlık Müdürü vekili Uzm. Dr. İzzettin GÜNAY yaptığı açıklamada "Tarama testleri için Sağlık Bakanlığı, Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi tarafından zaman zaman merkez ve ilçelerde taramalar yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın sağlıkları açısından son derece önemli olan bu taramalarla temel hedefimiz bilinç ve farkındalık oluşturmak, gerekli tetkik ve tedavilerinde öncülük etmek ve kişilerin tedavilerine yardımcı olmaktır. Buradaki amaç, erken tanı hayat kurtarır sloganıyla hareket ederek, belli yaş grubundaki kategoriler çerçevesinde planlanan taramaları yapmaktadır. Kolorektal, Serviks ve Meme Kanserine yönelik olarak yaptığımız bu taramalar ücretsiz olarak yapılmaktadır.  İlçemizde vatandaşların gerek merkez gerekse beldelerden servis araçlarıyla taşıyarak bu taramaların yapılmasını sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Mobil Kanser Tarama aracı üzerinden sunulan tarama hizmetlerini yakından takip eden Kovancılar İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimi Dr. Fırat GÜRGÖZE ise yaptığı açıklama da "Kovancılar İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak kanser tarama hizmetleri veriyoruz. Bilindiği üzere kanser hepimizin sağlığını etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Gelişen teknolojilerle birlikte sağlık hizmetlerindeki ilerlemelerle beraber kanserin erken tanısında tedavi oranı çok daha yükselmektedir. Biz de bu amacı kendimize düstur edinerek bu çalışmaları sürdürüyoruz. Kadınlarda 30 ile 65 yaş aralığında meme kanseri taramaları hizmetleri veriyoruz. Yine kadınlarda 30 ile 45 yaş aralığında HBV için taramalar yapıyoruz ve yine kadınlarda ve erkeklerde 50-70 yaş aralığında kalın bağırsak kanser taramalarını veriyoruz. Bu çalışmalara ilaveten İl Sağlık Müdürlüğü’müz tarafından Mobil KETEM aracı ilçemizde görevlendirildi. Yaklaşık 2 haftadır ilçemizde bulunan Mobil Kanser Tarama aracımızın içerisinde mamografi cihazı mevcut. Bu cihaz, meme kanseri taramasında çok etkin bir rol almaktadır. İlçe Sağlık Müdürlüğü bahçesine kurduğumuz bu araçla ilçede ve bağlı köylerde ikamet eden vatandaşlarımıza ücretsiz tarama hizmetleri verildi. Halkımızın bu konuda göstermiş olduğu duyarlılığa teşekkür ederiz. Belirtmiş olduğum yaş grubu aralığındaki tüm vatandaşlarımızı kanser taramalarını yapmak üzere sağlık kuruluşlarımıza bekliyoruz ” dedi.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5