overlay

Müdürlüğümüzde Tarama Sonrası Teşhis Merkezi Çalışma Toplantısı

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren, önemli bir halk sorunu olan kansere yönelik özellikle meme, serviks (rahimağzı) ve kolorektal (kalın bağırsak) kanserlerinde Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde sürdürülen tarama faaliyetleri  önemli bir hız kazanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü'nün hedefi bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranlarını 2025 yılına kadar yüzde 25 oranında azalmaktadır. Tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri erken teşhis edilebilir kanserlerdendir.

Bu hedefler doğrultusunda Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı tarafından tarama sonrası şüpheli bulunan vakaların sevk edileceği "Tarama Sonrası Teşhis Merkezleri" kurulmuş olup; İlimiz Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi Teşhis Merkezi olarak belirlenmiştir.İlimiz 2018 yılı 1. Dönem Tarama Sonrası Teşhis Merkezi Çalışma Toplantısı 17.04.2018 tarihinde Müdürlüğümüz Sosyal Tesis toplantı salonunda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir KANTARCIOĞLU yönetiminde gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya Teşhis Merkezi üyesi olan alanında uzman hekimler katılmış olup, gerçekleştirilen kurul gereğince Tarama Sonrası Teşhis Merkezi Koordinasyon Biriminde görevli Hemşire Aysun ÖNER tarafından yapılan sunu sonrasında tarama sonrası şüpheli vakaların yönlendirilmesi konusundaki aksaklıklar, yenilikler değerlendirilmiş olup, alınan kararların uygulamaya konulması için çalışmalar başlatılmıştır.