overlay

Müdürlüğümüzde Kanser Tarama Bilgilendirme Toplantısının 2.ncisi Yapıldı

KANSER TARAMA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde giderek artan kanser, toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması da bu konuya verilen öneminde giderek artmasına yol açmıştır.

Bu amaçla son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren kansere yönelik mücadelemiz de devam etmektedir. Özellikle Dünya Sağlık Örgütü tarafından önlenebilir kanserlerden olan Meme, Kolorektal ve Serviks kanserlerinde Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde sürdürülen tarama faaliyetleri ve kanser kayıtçılığında yürütülen çalışmalarda önemli bir hız kazanmıştır.

Müdürlüğümüz Kanser Birimi tarafından Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir KANTARCIOĞLU başkanlığında 10-11-14-15 tarihlerinde kanser tarama bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantıya İlimizde görev yapan 104 Aile Hekimi katılmış olup, “Kanserle Mücadele ve Taramalar “konusunda bilgilendirme yapılmıştır.

  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 5.jpg
  • 2.jpg