overlay

İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit Polat Kurban Bayramında Alınacak Tedbirler Konusunda Vatandaşları Uyardı

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısı ile İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT kurbanlık hayvanların kesiminde ki yaralanmalara ve kurban eti tüketimine bağlı meydana gelebilecek hastalıklara karşı vatandaşları uyardı.

Kurbanın kesimi, kurban etinin parçalanması ve doğranması esnasında meydana gelen yaralanmalara karşı vatandaşları uyaran Doç. Dr. Cahit POLAT, hemen müdahale edilmediğinde sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğuran ciddi kesik ve yaralanma durumlarında vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

Kurban etinin sağlıklı bir biçimde tüketilmesi ve saklanması konusunda da önerilerde bulunan İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT “ Et, çok yüksek protein içermesi sebebiyle mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Dolayısıyla kurban kesildikten sonra etler dış ortamda ve oda sıcaklığında uzun süre bekletilmemekle beraber etler ve sakatatlar kesinlikle çiğ veya az pişmiş bir şekilde tüketilmemelidir. Bir insanın günde ortalama 50 ila 100 gram protein ihtiyacı bulunmaktadır. İhtiyaçtan fazla et tüketmek böbrekleri yorar, bu nedenle günlük alınan et miktarına dikkat edilmelidir’’ dedi.

Etin demir yönünden oldukça zengin bir besin olduğunu belirten Doç. Dr. POLAT “ Vatandaşlarımızın ileride tüketmek üzere buzlukta saklayacakları kurban etlerini oda sıcaklığı ortamında değil de, yine buzdolabında (yaklaşık +4˚C) çözdürmeleri gerekmekte ve çözdürülen etler de tekrar dondurulmamalıdır. Etin içindeki vitamin ve mineral kaybını önlemek amacıyla et pişirme tekniği olarak kızartma yerine haşlama veya fırınlama tercih edilmelidir” şeklinde ifade etti.

Kişide bulantı, kusma koyu renkli idrar, karın ağrısı, karın şişliği ile baş gösteren ve kistli sakatatlardan bulaşan Kist Hidyatik (Ekinokokkoz) hastalığı hakkında da bilgi veren İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Cahit POLAT “Kurban Bayramında kesilen hayvanların kistli sakatatlarının kesinlikle kedi köpek ve benzeri evcil hayvanlara yedirilmemesi ve derin bir çukura gömülmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Yukarıda belirtilen sağlık koşullarına dikkat etmek üzere tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını tebrik eder, bu mübarek iklimin ülkemize, milletimize ve İslam âlemine barış, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim. 18.08.2018

GÖRSEL BASIN :

YAZILI BASIN   :
https://gunisigigazetesi.net/et-tuketiminde-hastaliklara-dikkat/60450/
https://www.haberler.com/kurban-bayrami-na-dogru-2-11157061-haberi/  • 15385334_708511012633220_176400345972195406_o.jpg